Bir Bayramı Daha Geride Bırakırken

Bir Bayramı Daha Geride Bırakırken

Bir bayramı daha geride bırakmak üzereyiz. Eminim ki bu bayramda hepimiz gönüllerimizden oldukça meşhur ‘Nerede o eski bayramlar’ sözünü geçirmişizdir. Yaşamak istediğimiz takdirde o eski bayramlar fazla uzakta değil de asıl biz neredeyiz?

Kaçımız büyüklerimize onları ziyaret edemeyeceğimiz için bahaneler uydurduk. Eminim ki birçoğumuz uydurmuşuzdur. Öyle ya önümüzde 9 günlük bayram tatili gibi bir fırsat varken memlekete bayrama kim gidecek? Üstüne bir de akraba, eş dost ziyaretleri, gelenler gidenler hiç çekilmez değil mi?

Sahil, deniz, eğlence, otelde geçirilecek hoş vakitler varken memlekette neyin nesi oluyor? Zaten stres atmak için bu 9 günlük bayram tatilleri iyi bir fırsat. Bu fırsatı da değerlendiremezsek kafayı tırlatırız. En iyisi mi uydur aile büyüklerine bir bahane yapıştır tatili. Ne de olsa bize inanırlar ve sorun yapmazlar?

Aslında onlar inanmıyor. Sadece biz, kendi kendimizi kandırıyoruz. Aslında onlar sorun yapıyorlar da biz üzülmeyelim ya da evde tatsızlık çıkmasın diye seslerini çıkarmıyorlar. Yoksa onlar, bizi bayramlarda dört gözle bekliyorlar.

O eski bayramları bayram yapan büyüklerdi. Mendil içerisinde torunlara verilen harçlıklardı. Şimdiki deyimiyle kuzenlerin bir araya gelerek vakit geçirebilmesiydi. Kardeşlerin tıpkı çocukluk günlerindeki gibi aynı çatı altında toplanmasıydı. Hep beraber gidilen bayram namazı dönüşünde yapılan kahvaltıydı. Kısaca kocaman bir aile olabilmekti eski bayramlar.

Eski bayramları bayram yapan büyüklerden alınan hayır dua ile geçirilen bereketli ömürdü. Şimdilerde sahilde geçirilen bayramlar, hayır duası alınamayan ve gönlü kırgın büyükler, bereketsiz geçen bir ömür. Ondan sonra ‘Nerede o eski bayramlar’ diyerek yakınıyoruz. O eski bayramlar, büyüklerimizin dizlerinin dibinde de asıl biz neredeyiz? Bir gram dahi olsa cesaretiniz kalmışsa geçin aynanın karşısına ve bir bayramı daha geride bırakırken kendinize bu soruyu sorun.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!