Otopsi

Otopsi

Doğaya yağmur yağar da yaşamlarımıza yağmaz mı? Yağmıyor diye düşünüyorsanız gözlerimizden akan ne?

Yüreğimizdeki bozkırları yeşertecek yağmur taneleridir onlar. Çocukluğumuzda tebessümle büyüttüğümüz, ama yaşamın bir yerlerinde üç nokta koyduğumuz hayallerimizin devamının müjdecisi.

Yaşamın bizlere öğrettiği en iyi şey kaybettikçe istemekti. ‘Elbet bir gün’ yüreğimizdeki umudun ifadesiydi. Ama o ‘Elbet bir gün’ hiç gelmedi. Biz kovaladıkça o kaçtı. O kaçtıkça da yaşamlarımız ırmaklardan arda kalan bir yerlere dönüştü.

Hayata bakıyorum da sadece bana değil, herkese çirkin geliyor diye düşünüyorum. Yaşamdan memnun olanı aramak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey olmuşsa, zamanın neyi hallettiğini gerçekten merak ediyorum. O da kendi halinde akıp gidiyor işte. Han Nietzsche demiş ya öldürmeyen acı güçlendirir diye hiç de öyle bir şey yok. Çünkü yaşadığımız her acı, bizlerden bir şeyler koparıp götürüyor. Aklımız ise hep o acılarda kalıyor.

Esas peşine düşmemiz gereken kendimizdi. Ama biz, kendimizden başka herkesin peşine düştük. Aç olanı düşünmeden cebimizin peşine düştük. Kendi kusurlarımıza karşı kör olduk da başkalarının kusurlarına karşı gözlerimizi fal taşı gibi açtık. Kendi yaşam sırrımızın peşine düşmeyi ise hiçbir zaman göze alamadık. Kendimizi sorgulayacak sorular sorup da cevabının peşine düşmek hep zor geldi. Bu yüzden de kendimize yabancı olduk. Elalem dediklerimiz kadar dahi tanıyamadık kendimizi.

Kendi kendimizin yargıcı olamadık da elalemi kendimize yargıç yaptık. Onların eleştirilerini dikkate aldık da yaşamlarımıza yön verdik. Daha sonra kendimizi, kendimize anlatamadık. Kendi ellerimizle kendi cehennemimize odun taşıdık.

Nefesimizin daraldığı bu zamanlarda kendimizi bulmamız için otopsiye ihtiyacımız var. Yaşamlarımızı masaya yatırmalı ve bir adli tıp uzmanı titizliğiyle otopsiye tabi tutmalıyız. Dünya için kandıklarımızın boş olduğunu anlamak, kendimizi bulmak ve kendi rengimizde yaşamak için buna ihtiyacımız var.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!