Hız, Yaşarken Öldürür

Hız, Yaşarken Öldürür

Günümüz teknolojisi baş döndürücü bir hızda yaşamayı bizlere resmen dayatıyor. Birçok insan ise çağa ayak uydurmak için hızlı yaşamak gerektiği düşüncesinde. Tabii bu tip insanlar, papağan gibi yaşamayı baştan kabullendiklerinin farkında değiller.

İnsanlar, hızlı yaşayarak hedeflerine giden basamakları hızlı çıktıklarını düşünseler de aslında yerinde saymaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman günümüz insanlarının, teknoloji kullanılarak kusursuz bir illüzyonla kandırıldığını düşünebiliriz.

Hızlı yaşayarak düşünme yeteneğimizi köreltmekteyiz. Çünkü yaşamlarımızın baş döndürücü hızı yüzünden düşünmeye vakit bulamıyoruz. Hızlı yaşayan ama kendisine dokunamayan insan, sürekli bir boşluğun içerisindedir. İnsan, hissetmediği bu boşluğun içerisinde debelendikçe barbarlaşır. Na yazık ki barbarlığının bile farkına varmaz ve kendisini insani duygularla donanmış hisseder.

İnsanın, bazen durması gerek. En azından kendisini anlaması ve gittiği yolu sorgulaması için. Hızını kesmeyen insan, kendisinden kaçar. Zamanla kendisine yabancılaşarak korkak hale gelir. Kendisini güvende hissedeceği limanlar arar. Bu arayış içerisinde iken yaşama asla dokunamaz.

Hızlı yaşayarak yaşamda hızlı yol aldığını düşünen insan zarardadır. Çünkü hızlı yaşayan insan, düşünemez ve fikir üretemez. Kendisine karşı kör hale gelir. Teknolojinin dayattığı hızlı yaşam yüzünden çıkarcı ve hesapçı hale gelen insan, yaşamın meyvelerinden mahrum kalır.

Hız, insanı yaşarken öldürür. Çünkü hızlı yaşayan insan, hisleriyle değil de kendisini bencilleştiren aklıyla yaşar.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!