Zor ve Kolay

Zor ve Kolay

Yaşamlarımızda yıkıcı davranışlar içerisine girmek, insanların kalbini kırmak çok kolaydır. Yapıcı davranışlar içerisinde olmak, seven ve sevilen insan olmak, başımıza gelen musibetlere sabretmek ise oldukça zordur.

Etrafınızda kendisini bilgili göstermek için çok konuşan insanlar varsa söylediklerini dikkate alarak zihninizi bulandırmayın. Çünkü onların derdi bilgileriyle insanlığa hizmet etmek değil, bilgiçlik taslayarak etraflarına kendilerini kültürlü biri olarak kabul ettirmektir. Bilgiçlik taslamak gibi kolay bir yolu seçerek hem kendilerini, hem de insanları aldatmanın peşindedirler. Gerçekten bilgili bir insan, düşünceli bir hal içerisindedir. Sözlerini tartarak konuştuklarından az ve öz konuşurlar. Çoğu zaman zor olanı yapıp etraflarına susarak cevap veriirler ama onları anlayanı bulmak gerçekten zordur.

Etrafımızda çok insandan akıl alırız. Hele de başımızda bir sıkıntı varsa ya da maddi açıdan dara düşmüşsek akıl verenin haddi hesabı olmaz. Bu durumu ‘Akıl veren çok ama para veren yok!’ sözüyle dile getiririz. Ne de olsa akıl vermek ve ahkam kesmek kolay, söküğü dikmek ise zordur. O akıl verenler, kendi yaşamlarındaki yaraları sarsalar ya da kendi söküklerini dikseler inanın yaşam çok daha güzel olacak.

Yaşamlarımızı iyileştirmek için iyi şeylere niyet ederiz ama bir türlü ilk adımı atamayız. Bahanelerin ardı arkası kesilmez. İnsanın, kendisini kandırması ve nefsini azdırması çok kolaydır. Ama olgun birey olmak ve inandığı yolda yürümek o kadar zordur ki herkesin harcı değildir.

Hırslarımızın esiri olmak, hırslarımız uğruna insanların canını yakmak, hile yapmak, paçayı kurtarmak için yalan söylemek, riyakarlık, nefsin hizmetçisi olmak dünyanın en kolay işleridir. Doğru olmak, insanlara içten ve samimi davranmak, yaraları sarabilmek, vicdanlı davranabilmek, yaşamdaki sırlara vakıf olabilmek ise gerçekten zor.

Bir insan için en zor olan ise yaşlandığı zaman insan kalabildim diyebilmektir. Ne mutlu yaşlandığı halde samimi bir şekilde insan kaldım diyebilenlere.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!