Yaşamlarımızdaki Eksiler

Yaşamlarımızdaki Eksiler

Her anından haz duyabileceğimiz bir yaşamda elbette eksilerinde yeri olacaktır. Ancak bu eksilerimiz, yaşamda yeni keşiflere çıkamamızı engelliyorsa, fikirlerimizin değerini düşürüyorsa, duygularımız derinleşmiyorsa ve yaşama dar bir pencereden baktırıyorsa yaşamlarımızda aldığımız her nefesin ağırlığını yüreğimizde hissederiz.

Bizleri yaşamaktan alıkoyan eksilerimizi şöyle bir gözden geçirecek olursak;

Yaşamlarımızda tehlike arz eden en önemli eksimiz şüphesiz bencilliktir. Bencillik, her biri pırlanta değerinde olan bir çok yeteneğimizin üstünü örten toz yığını gibidir.

Yaşamlarımızda daima birileri tarafından övülmek istiyoruz. Ancak basmakalıp bir düşünce tarzı ile övgüyü ne kadar hak ettiğimizi hiç düşünmüyoruz.  

Eleştiriyi kesinlikle kabul etmiyoruz. Eleştirinin, bir insanı yermek olduğu fikri zihinlerimize yerleşmiş. Oysa eleştiri insanı yermek için değil, yol göstermek ve insanı daha iyi seviyeye çıkarmak için yapılır. Zekice yapılmış eleştiriler, bizlere hatalarımızı gösterir ve karanlıklarımızı aydınlatır.

Sorunlarımıza çözüm üretemiyoruz. Bundaki en büyük etken ise sadece sorunlarımıza odaklanıyor ve yaşama farklı bakış açıları geliştiremiyoruz. Yaşamda sırtımızı dayayabileceğimiz, güç alacağımız ilkeler ise zaten yok. Sorunlarımızın çözümünü kendi fikir dünyamızda değil, başkalarının gölgelerinde arıyoruz. Sorunlarımızın çözümünün önündeki en büyük engel ise kendimize karşı olan sadakatsizliğimiz.

Ham olan yaşamlarımızı kendimizi sarsarak iyileştirmeye çalışmıyoruz. Vücut kaslarımzıı kuvvetlendirmek için birçok yöntem denerken, zihin kaslarımızı kuvvetlendirmenin çabası içerisine hiç girmiyoruz. Bir amaç için değil, sadece zengin olmak için yaşıyoruz. Kendimizden başka hiç kimseye bağlanmadığımız yaşamlarımız, tek şeritli yol gibi. Ve bu tek şeritli yolda yaptığımız en iyi iş yaşamlarımızı rendelemek.

Zihnimizden başı boş fikirler akıp giderken, herhangi bir müdahalede bulunarak bu fikirleri sorgu süzgecinden geçirmiyoruz. Bu da konuşmamızın kalitesini düşürdüğü gibi araştırmacı tarafımızı yok ediyor. Anlam yüklü fikirlerle zihnimizi kamburlaştıracağımıza, kin ve nefret sebebiyle omuzlarımızda taşıdıklarımızdan dolayı sırtımızı kamburlaştırıyoruz.

Kaliteli bir yaşam iyi fikir üretmekle olur. İyi fikir üretmek için ise yaşamdaki eksilerimize ihtiyacımız var. Unutmayalım ki yaşamdaki eksilerimiz, eksikliklerimiz değildir. Eksilerimizle mücadele edecek kadar cesaretli olursak, kaliteli bir yaşam kapımızı çalacaktır.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!