Yaşam Sanatının Acemisiyiz

Yaşam Sanatının Acemisiyiz

Yaşam sanatında acemi olduğumuz için elimizi attığımız daldaki tüm çiçekler soluyor. Yaşamlarımızın en büyük belası bayağılaşmış yaşamlarımız. Bayağılaşmış yaşamlarımızda kullandığımız kurmaca dil ise içimizi buz kesiyor. Yaşamlarımızın bütün canlılığını alıp götürüyor.

Yaşam sanatında ustalaşan insanların yaşam tarzlarını incelediğimiz zaman bir saman çöpüne ötekini ekleyerek yol aldıklarını görürsünüz. Yani daima bir şeyler üretmenin, yaşamlarına bir şeyler katmanın peşindedirler. Böylelikle bomboş ve anlamsız bir hayat sürmedikleri gibi zihinlerinin uyuşmasına da müsaade etmezler.

Yaşamın acemisi olmak zor zanaattır. Evvela yaşamlarında mücadele edecek bir idealleri olmadığından kendileriyle değil, başkalarıyla ilgilenirler. Kendi yaptıkları değil, başkalarının ne yaptığı önemlidir. Umutsuz bir hasta gibi ölümü bekleyerek vakit geçirirler. Bu nedenle de yaşamlarının başı ile sonu arasında pek bir fark olmaz.

Yaşamın acemisi insanların en klasik özelliği dillerinde olanın davranışlarına yansıyamamasıdır. Her şey üzerine nutuk atarlar ama gerçekleştirdikleri hiçbir icraat olmaz. Hep en iyisini isterler ama en iyiyi elde etmek için hiçbir mücadele vermezler. Başkalarının verdiği mücadelelerin nimetlerinden faydalanarak en iyiye ulaşmaya çalışırlar. Yaşamı acemisi insanlar için iyi bir yancı diyebiliriz.

En nefret ettikleri şey ise yeniliktir. Çünkü onlar için yenilik demek alıştıkları klasik yaşantının alt üst olması demek. Etraflarına yenilikçi gibi görünmeye çalışsalar da ima yoluyla yeniliğe karşı dururlar. Yeniliğe karşı olduklarından kendilerini dev aynasında görseler de yaşamın karşısında bir cücedirler.

Bir çoğumuz, yaşam sanatının acemisiyiz ve mutsuzuz. Zifiri karanlıkta yıldızlar daha iyi parlar ama mutsuzluğumuz yıldızların parlaklığını söndürüyor. Kendimize özgü bir yaşam ışıltımız yoktur. Kendi güneşimizde değil de başkalarının gölgelerinde yaşadığımız için hep üşüyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!