Yeşil Lamba

Yeşil Lamba

Günümüzde tasavvuftan ne kadar uzağız değil mi? Tasavvufun simgesi haline gelen ‘Yeşil Lamba’ nın bizim için ne ifade ettiğini hiç düşündük mü?

İçimizdeki tasavvuf sevgisinin katilinin teknoloji olduğu sürekli dile getirilir. İçimizdeki tasavvufi sevgiye teknoloji büyük bir darbe vurmuştur. Ya kalabalıklar, anlamsız kalabalıkları hangi kefeye koyacağız. Bu anlamsız kalabalıklar yüzünden içimizdeki maneviyatın nereye gizlendiğini bir türlü bulamıyoruz. Bu anlamsız kalabalıklar içerisinde maddiyata dayalı yaşarken sadece toplumdan değil, kendimizden de kopuk yaşıyoruz.

Günümüzün anlamsız kalabalıkları içerisinde yaşarken pek farkına varamasak da insan, sevmeye ve sevilmeye muhtaç bir varlıktır. Ama ifade ettiğimiz gibi teknoloji, anlamsız kalabalıklar ve özellikle maddi yetersizlikten dolayı yaşanan stres, bizleri sevgisiz yaşamaya alıştırdı desek yanlış olmaz. Günlük yaşantımız içerisinde hırçın tavırlar sergilememizin, her geçen gün içimize kapanmamızın, kendimize karşı dahi soğuk olmamızın ve yaşamdan hiçbir zevk almamamızın kaynağında sevgisizlik yatmaktadır.

Oysa insanın özü sevgidir. Sevgi, insanın eksikliklerinin üstünü örter. Stres neticesinde girdiği depresyonların, psikiyatrik rahatsızlıkların ilacıdır. İnsanlığın bozulmasının önündeki en büyük engeldir. Bu yüzden birbirimize tebessüm edelim. Ne demiş iki cihan nuru sevgili Peygamber Efendimiz (s.av), tebessüm sadakadır.

Hepimizin, bu fani dünyada bir şeylere kalbi kırılmıştır. Hepimiz, maddi ve manevi sıkıntılar, dertler içerisindeyiz. Gönlümüz kırık, dertlerimiz var diye kimseden nefret etmeye hakkımız yoktur. Çünkü Müslüman, Allah’ın rızasını kazanmak için sever. İnsan ilişkilerimizi bu bilinç üzerine kurduğumuz zaman hiçbir nefret, dert ve sıkıntı içimizdeki sevgiyi öldüremez.

İçimizi nefret kaplamışsa, insanlığa karşı kin güdüyorsak, kafamızı ellerimizin arasına alıp nerede hata yapıyoruz diye düşünmemiz gerekir. Yaşadığımız hayatı değerlendirmemiz ve en önemliside yaşama karşı olan kırgınlıklarımızın üstesinden gelmemiz gerekir.

Yaşamlarımızda Yeşil Lambayı yeniden yakarak ulvi sevgiye ulaşalım. Birbirimizin dedikodusunu yaparak içimizdeki nefreti körüklemek yerine, birbirimize tebessüm ederek içimizdeki sevgiyi coşturalım. O tebessüm ki bir insanın, diğer insanlara verebileceği en büyük hediyedir. Ama kapitalizmi, ruhlarımıza öyle bir işlemişler ki bizler, hediyenin sadece AVM’lerden alınan ve maddi değeri olan bir şey olduğunu sanıyoruz.

Sizce de öyle değil mi? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!