Hep Bir Arayış İçerisindeyiz

Hep Bir Arayış İçerisindeyiz

Yaşamlarımızda mutluluğu ve huzuru ararken, mutsuz ve huzursuz olmak için elimizden ne geliyorsa yaptığımızın bilincinde değiliz. Sınırsız ihtiyaçlarımızı sınırlandırmak yerine sanki bir sonu varmış gibi sınırsız ihtiyaçlarımızın hepsini karşılamanın arayışı içerisine giriyoruz. Paramız olsun, makamımız olsun, itibarımız olsun, yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda olsun. Tamam olsun da nereye kadar?

Bizler, bu olsunların peşinden koştukça daha çok strese girerek depresyon denilen illete yakalanırız. İnsanları öyle bir hırs basmış ki bir türlü doymak bilmiyor. Zengin olsa da daha fazla para diyor. Kariyer sahibi olsa da gözü daha da yukarılarda, bir sınavı kazansa daha o başarının tadını çıkarmadan gözünü bir sonraki sınava dikiyor.

İnsan, elbette daha fazlasını arzulayacak. Bunda bir sıkıntı yoktur. Sıkıntı, insanın daha fazlasını arzularken yaşamlarını ertelemesinde. Yaşamlarımızı kendi ellerimizle yaşanmaz hale getirdiğimizin ve yaşamadığımız bir hayatın çilesini çektiğimizin farkında mıyız?

Herkes, yaşamından şikayetçiyse, yaşadığı hayatın bir anlamı olmadığını ve yaşadığı hayattan bir zevk almadığını düşünüyorsa yaşamdan ne istediğini bir düşünsün. Yaşamının amacını belirlesin. Yaşamını daha kötüye götürmenin değil, daha kaliteli nasıl yaşayabileceğinin arayışı içerisinde olsun.  

Unutmamak gerekir ki insan, maddi varlığının hizmetçisi olarak bu dünyaya gelmemiştir. İnsanın bu dünyaya geliş amacı insanlığa hizmet etmek ve dünyada bir iz bırakabilmektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek içinde insanın, manevi dünyasını zenginleştirmenin arayışı içerisinde olması gerekir.

Hep bir arayış içerisindeyiz ama aradığımız şey yanlış. Çünkü aşırı tüketim yapabilmek için hep daha fazla para kazanmanın yollarını arıyoruz. Ne kadar çok şeye sahip olursak olalım hep daha fazlasını arzulayacağımızdan hiçbir zaman aradığımız şeyi bulamayacağız.

Bizler, bizi doyuracak şeyin yani bilginin arayışı içerisinde olmadığımız sürecede mutluluğu ve huzuru asla bulamayacağız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!