İnsan Değersizleşirse

İnsan Değersizleşirse

İçinde yaşadığımız modern zamanın en büyük sorunu değersizleşen insandır. Dışlanan insanın yerini para almış ve kapitalist sistem, zihinleri sadece paranın nasıl kazanılacağına odaklamıştır. Modern çağa damgasını vuran kapitalist sistem, insanların zihinlerine ket vurarak insan zihninin bir şey üretmesinin önüne geçmekte ve modern çağda her türlü özgürlüğe sahip olduğunu düşünen insanoğlunu istedği şekilde yönlendirmektedir.

Aslında modern çağda yaşamaktan rahatsızlık duymayanımız yoktur. Çünkü insan olarak hiçbir değerimizin olmadığı modern çağda paramız kadar itibar görmekteyiz. İnsani değerlerin büyük bir yıkıma uğradığı, insan emeğinin sömürüldüğü, çıkar savaşlarının insanı kendi menfaatinin uşağı yaptığı modern çağda, insani değerlere sahip çıkmak, insan olarak yaşayabilmek ve durumu insanlık lehine çevirebilmek neredeyse imkansız hale geldi.

Kapitalist sistemin çarklarına uyarak kendi kendisini değersizleştiren insan, kapitalist sistemin yaşam alışkanlıklarına öyle bir ayak uydurmuş ki bu çarkların dişlilerine çomak sokarak kendisine değer katmak aklına dahi gelmiyor. Unuttuğumuz birlik ve beraberlik, aile sevgisi, komşuluk ilişkileri, ahiretliğim denilen dostluklar yeniden hayata geçirilerek modern çağa yön verilebilir. Bunun için tek yapmamız gereken ise zamanın ruhuna göre değil, kendi ruhumuza göre yaşamak.

İnsan hayatında ihtiyaç duyulması gereken en son şey para olması gerekirken, modern çağın bitmek tükenmek bilmeyen lüksleri kapitalist sistemin ekmeğine adeta yağ sürmüş ve parayı, insan yaşamının en değerli varlığı haline getirmiştir. Bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarının kölesi haline gelen insanlar, kendileriyle barışık değiller.

Meğer insan değersizleşince kendi prensiplerini dahi ezip geçebiliyormuş. Kendi gereklerine göre değil, çağın gereklerine göre yaşayabiliyormuş. Sevgi için değil de para için yaşayabiliyormuş.

   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!