Zamanı Adımlarken

Zamanı Adımlarken

Zamanı adımlarken insan, umutlarını ayakta tutamamışsa yaşamdaki tüm değerlerini yitirmiş demektir. İnsan için bilinçli yaşanmayan her gün acı bir kayıptır. Günler gelip geçerken bir daha geri gelmeyecek zamanı adımladığının farkında olmayan insanlar, kendi yaşamlarını dahi hazmedemezken akılları ve vicdanları arasındaki bütünlüğü nasıl sağlayacaklar?

Gözle gördüğümüzü gönülle sindiremediğimiz sürece adımladığımız zamanın hiçbir kıymeti olmaz. Dünyada bakiymiş gibi yaşadığımız, geçici heveslerimize dört elle sarıldığımız sürecede gözle gördüğümüzü gönülle asla sindiremeyecek ve yitirdiklerimizin kıymetini bilemeyeceğiz. Dünya malı gözümüzü öyle kör etmiş ki ölmeden ölmüş gibi yaşadığımızı fark etmiyoruz.

Zamanı adımlarken yaşamlarımızı hep geleceğe odaklıyoruz. Gelecekte bir gün yaşayacağız. Ama o gün hangi gün? Bu sorunun cevabını bilmiyoruz. Asıl kabahatimiz bu sorunun cevabını bilmemekte değil, bu sorunun üzerinde düşünmemekte. Çünkü bu sorunun cevabını düşünsek öyle bir günün olmayacağını anlayacak ve zamanı adımlarken yaşadığımız ana dört elle sarılacağız. Böylelikle yaşamdaki pusulamızı kaybetmeyecek ve dünyadaki en değerlilerimiz sevdiklerimiz olacak.

Bizler, yaşamı sevgimizle değil de dünya malı ile sahipleniyoruz. Bu yüzden en sevdiğimiz, en değer verdiğimiz insana dahi kalbimizi emanet edemiyoruz. Evlilik sözleşmesi ile kurduğumuz yuvanın temeline güvensizlik dinamitini koyuyoruz. Her an patlamaya hazır bu dinamitin ruhumuzda yarattığı tedirginlik ise yuvalarımızı sahiplenmemize engel oluyor.

Ruhumuza en büyük ıstırabı veren, iç dünyamızı karartan en büyük etken ise zamanı adımlarken ait olmadığımız bir zamanda yaşadığımız düşüncesidir. Gelecekteki bir zamana ait olduğumuzu düşünüp o zamana yaşamı ertelemek ise kaybetmekten başka nedir?

Zamanı adımlarken attığımız her adımda uzun bir sessizliğe doğru yol alıyoruz. O sessizliğin adı ise ölüm. Bu dünyadan göçüp gidenleri düşünün. En zengini de en fakiri de aynı tabutun, aynı mezarın içerisine giriyor. Zengin olan da fakir olan da kefen giyiyor. Ölüm her şeyi eşitliyorsa kapitalist sistemin kölesi olmak ne kazandrıyor?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!