Yaşama Kapanan Gönüller

Yaşama Kapanan Gönüller

Yaşamlarımızda hedeflerimize doğru ilerlerken dinlenmek için menzillerimiz olmalı. Hedefe giden yolda kapanan kapıları açabilmek, yürünmesi gereken yolları yürüyebilmek için buna ihtiyacımız var. Bir de hedefe varabilmek için çaba sarf etmemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

Üstat Necip Fazıl, ‘Aydınlık yolu herkes bulur. Mesele karanlık yolda ışık aramak.’ demiş. Ne güzel demiş. İşte hedefine giden yolda da yollar karardığı zaman ışığı arıyrsa insan, yaşamanın ve hayallerinin peşindedir. Zamanın gerçekliği le kendi gerçekliğine uyum arama içerisindedir. Kapılar kapandığı zaman umutsuzluğa kapılıp sızlanmak yerine yoluna devam etmek için kapıları açmanın derdindedir. Hatalardan ders alındığı zaman doğru yola mutlaka varılacağının bilinciyle yaşar.  

Yaşamda kaçan fırsatlar, yaşanmayanlar geçmişte kalmıştır. İnsan zihni, geçmişe takılıp kalırsa önüne çıkan diğer fırsatların farkına varamaz. Kaçırılan fırsatlar, insanların gönlünde kırgınlık yaratsa da kaçırılan fırsatlardan daha iyi fırsatları yaşam insanlara sunacaktır. Yeter ki insanlar umutlarını yitirmesinler, hata yapmaktan korkmasınlar ve gönüllerini yaşama kapatmasınlar.

Bugün yaşamında hedeflerine yürüyen ama dinlenecek bir menzili olmayan insanlar, büyük bir bıkkınlık içerisinde yaşarken aldığı her nefes yüreğine bir ok gibi saplanmaktadır. Bir menzilde mola verip de kendisini dinlemeyen, sorgulamayan insanlar, yaşamını daha iyiye götürecek fırsatlar gözü önünde durduğu halde görememektedir. Her şey daha iyiye gidebilecekken, her şeyin daha kötüye gittiğini düşünerek yaşama küsüp, gönlünü yaşama kapatmaktadır.

Yaşamlarımızın en değerli ürünü hedeflerimize giden yolda attığımız adımdır. Bu ürünün kalitesini belirleyecek olan ise yaşama bakış açımızdır. Zamanımızı iyi değerlendirir ve düşünerek yaşarsak temelleri sağlam atılmış bir yaşamda kendimize yabancılaşmadan elbet bir gün hedefimize varırız.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!