Okumak ve Mutluluk Arasındaki İlişki

Okumak ve Mutluluk Arasındaki İlişki

Bugün kime sorarsanız sorun yaşamlarındaki amaçlarının mutluluk olduğunu söylerler.

Peki, nedir mutluluk?

Bu soruyu da kime yöneltirseniz yöneltin zengin olmak der.

Yaşamdaki tek amaç mutluluk olmamalıdır. Tıpkı mutlu olmak için zengin olmaya gerek olmadığı gibi. Bir insanın mutlu olabilmesi için geçmişinin hoş anılarla dolu olması gerekir.

Ya acılarımız!

Acılarımıza değer vermedikçe mutlu olamayız. Çünkü yaşamı bize acılarımız öğretir. İnsanları anlamayı, hoş görülü olmayı acılarımızdan öğreniriz. Düşünce dünyamızı acılarımız geliştirir. Yaşama acılarımız sayesinde motive oluruz. Yaşamlarımızı acılarımız şekillendirir desek abartı olmaz.

Yaşamlarımızın amacı elbette acı çekmek değildir. Ama acılarımızı bir kayıp olarak görürsek işte o zaman yaşam sınavını kaybederiz.

Okumayı sevmedikçe de mutlu olamayız. Yaşam, okumayı sevmeyen insanları ezer. Okumayı seven insanlar ise yaşamın tüm pisliklerinden kendisini arındırır.

Zihninizde okumakla mutluluk arasında bir bağ kurmaya çalışıyorsunuz. İsterseniz mevzuyu biraz daha açalım. Örneğin yaşamlarındaki tek amacın mutluluk olduğunu söyleyen insanlara baktığınız zaman bardağın hep boş tarafını görürler. Yaşama pozitif bir bakış açısı geliştiremediklerinden dolayı hep bir şeylerden şikayetçidirler. Mutluluğu her zaman yarınlarda ararlar. Çünkü mutluluğun sırrının lüks yaşamda gizli olduğunu düşünürler.

Oysa okuyan insan öyle mi?

Okuyan insan, yaşamdan beklentilerini mümkün olduğunca azaltmaya çalışır. Elindeki imkanlar doğrultusunda yaşamını iyileştirir. Mutluluğu parada ya da makamda değil, hayatın içerisinde arar. Yaşadığı ana değer verir. Kendinden yukarıdakilere bakarak kederlenmek yerine kendinden aşağıdakilere bakarak haline şükreder. Okuyan insanın yaşamdaki en büyük öğretmeni acılarıdır.

Şunun bilincinde olalım ki yaşamın tek amacı mutlu olmak olmasa da asıl amacı okumak olmalıdır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!