Çocuk Gelişiminde Babanın Etkisi

Çocuk Gelişiminde Babanın Etkisi

Kültürümüz gereği çocuk bakımıyla anne daha fazla ilgilense de babanın, çocuk gelişiminde önemli etkisi vardır. Babanın, çocuğuna vakit ayırması mutlu bir aileninde temellerini atar. Baba tarafından yoğun ilgi gören çocuklar daha huzurlu olduğu gibi çocuk, babasıyla vakit geçirdiği zaman edinmesi gereken bir takım becerileri rahatlıkla kavrar.

Babanın, çocukla vakit geçirmesi annenin psikolojisi açısından da önemlidir. En başta babanın çocuğuyla vakit geçirdiği saatler anne için soluklanma fırsatı demektir. Kendine zaman ayıran anne, üzerindeki negatif enerjiyi atacağından daha dinamik olacaktır. Anne, stresli olmayacağı için çocuğuyla sağlıklı iletişim kurabilecektir.

Ebeveynlerinin sevgisi ve ilgisi ile büyüyen çocuklar, yaşama karşı pozitif bakış açısı geliştirdiklerinden dolayı kendilerine olan özgüvenleride tam olur. Bu özgüven sayesinde kendilerini yaşama karşı yeterli hissedeceklerinden insan ilişkileride dengeli olur.

Özellikle erkek çocuklarının yaşamına baba figürü yön verir. Çocuğun gözünde dünyanın en güçlü figürü babasıdır. Zaten dikkat ederseniz erkek çocuklar, babalarıyla erkek erkeğe takılmak, konuşmak, futbol gibi oyunlar oynamak isterler. Ayrıca erkek çocuğunun cinsel kimliğinin gelişmesinde de en önemli figür yine babasıdır.

Kız çocukları içinde baba figürü ayrı bir yere sahiptir. Babasının sevgi ve ilgisiyle büyüyen kız çocuklarına bakıldığı zaman yaşamlarını sevgi üzerine kurdukları ve paylaşımcı oldukları görülür. Baba figürü, kız çocuklarının karşı cinse güvenmesinde de önemli etken olduğu için karşı cinse karşı tedirgin davranışlar içerisinde olmazlar. Babasından sevgi ve ilgi görmeyen kız çocukları, çareyi erken evlilikte arar. Çünkü babasından göremediği ilgi ve sevgiyi kocasında bulacağı düşüncesine kapılır. Aslında bu tercih, çoğu kız çocuğunun felaketini hazırlamaktadır. Çünkü böyle evlilik yapan kız çocuklarının bir çoğu şiddete ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Bu yüzden kız çocuklarının geleceğini babanın sevgi ve ilgisi şekillendirir diyebiliriz.  

Baba, çocuğuyla kaliteli vakit geçirdiği zaman çocuğun zeka gelişimi daha hızlı olur. Baba, anne ile kıyaslandığı zaman çocuğa karşı daha az koruyucu yaklaşım sergilediğinden çocuk, kendisini daha özgür hissettiği gibi hatalarınında farkına varır.

           

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!