Görselliğin İnsan Beynine Etkisi

Görselliğin İnsan Beynine Etkisi

Günümüzde insan beynini en fazla etkileyen görselliktir. Öyle ki yaşamdaki değer yargılarımıza dahi etki ediyor. Ancak internette, sosyal medyada, televizyonda, gazetelerde karşımıza çıkan görsellerin içeriği ya yaşam kalitemizi yülseltecek ya da insanlıkta dibi göreceğiz. Bu ise tamamen bizim tercihimize bağlı.

Eski yaşantılara, eski insanlara özlem her geçen gün artmaktadır. Bu özlemin gerekçesi hakkında ortak kanaat ise daha ahlaklı, daha edepli olduğu ve toplumun günümüzdeki kadar yozlaşmaya maruz kalmadığıdır.

Anlaşılan o ki teknolojinin görsellerle beynimize etki ederek bizlere hissettirmeden değiştirdiği değer yargıları yaşamlarımızı, bizleri yaşamdan bıktıracak kadar yozlaştırmış.

Oysa şimdiki imkanlara bakıldığı zaman eskiye göre çok iyi. İnsanların, kendilerini geliştirmek için kendilerine ayırabilecekleri vakitleri çok fazla. Kendilerini ifade edebilecekleri imkanlarda daha fazla. Dijital kitaplar, kütüphaneler, internet sayesinde her türlü bilgi insanların ellerinin altında. Cep telefonları sayesinde istediğimizle istediğimiz zaman iletişim kurabiliyoruz.

Her şeyin iyiye gittiği bir ortamda neden yozlaştığımız sorusunu kendi kendimize sormamız gerekiyor.

Bütün mesele teknoloji kullanılarak özellikle de görsellerle bilinçaltımıza işlenen subliminal mesajlarda. Bu subliminal mesajlar ile İslamiyet’ten uzaklaştırılan insanlar, günah – sevap, haram – helal kavramlarına dikkat etmeden yaşıyorlar. İslamiyet’i fikir olarak yaşasak da fiilde hiçbir faaliyet gösteremiyoruz.

Teknoloji sayesinde daha etkin kullanılan görsellik ile bilinçaltımıza işlenen en tehlikeli subliminal mesaj ise iyi insan olmanın cennete gitmek için yeterli olduğudur. Bu yüzden günlük yaşamda yapmamız gereken ibadetleri hafife alıyor, hatta teferruat olarak görüyoruz. İslam’a gereken önemi vererek yaşamayan insanları ise şer güçler istedikleri şekilde rahatça yozlaştırmayı başarabiliyorlar.

Bilinçaltımıza işledikleri subliminal mesajlarla bizleri değiştirmek isteyen şer güçlerle etkin şekilde mücadele edebilmek için öncelikle evlatlarımıza karşı alakalı ve onlara sevgi gösteren ebeveynler olmalıyız. Sosyal medyayı bilinçli kullanmalı ve gençliğimizi de bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Geçmişe göre daha iyileşmiş olan maddi imkanlarımızı doğru yerlerde değerlendirmeli, kendimizi ve gençliğimizi AVM kölesi haline getirmemeliyiz.

En önemlisi de gençliğimize sahip çıkmalı, onların elinden tutmalı ve gereğinden fazla özgür bırakmamalıyız. İslam’ı sadece fikirde değil, fiiliyatta da yaşamaları için elimizden geleni yapmalıyız.

Unutmamak gerekir ki geçmişin değer yargılarını ‘Onlar eskidendi’ diyerek yadırgadıkça değil, onları sahiplendikçe yaşamdan huzuru buluruz.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!