Sokaklarda Yaşam

Sokaklarda Yaşam

Dünyadaki haksızlıklara karşı verilen mücadelenin kalbi sokaklardaki yaşamda atar. Bu yüzden sokaklardaki yaşam zor olsa da orada yaşayan insanlar, özünde iyidirler. En azından oldukları gibidirler. Sözlerinde ve davranışlarında hiçbir sahtekarlık sezinleyemezsiniz. Ceplerinde altın alacak kadar paraları olmasa da yürekleri altından daha kıymetlidir.

Sokaklardaki yaşamda birbirinin kuyusunu kazmak için kulis yapan insanlara rastlayamazsınız. Onlar, birçok sorunla boğuşsa da yüzlerinde gülümseme eksik olmaz. Çünkü birbirleriyle dayanışma içerisindedirler. Birbirlerinden aldıkları kuvvetle geleceklerine umutla bakabilirler. Sıcak dostlukları, küçük dünyalarında onları mutlu etmek için yeterde artar bile.

Eskiden, dünyayı gaz yağının aydınlattığı dönemlerde insanların yorgun bedenlerini sokaklardaki yaşam dinlendirirdi. Çünkü oralardaki samimiyet insanlar için en büyük enerji kaynağıydı. İnsanlar, birbirlerini kucaklarken aynı zamanda yaşamı da kucaklarlardı.

Güç, kudret, makam, mevki servet, ego sokaklardaki yaşamda beş para etmezdi. Oralardaki yaşamda tek geçerli akçe insanlıktı. İnsanlığı kendisine şiar edinmiş kol kola, el ele gezen insanlar, birbirleriyle istişare ederek kararlarını ortak alırlar, bilgi alışveişinde bulunurlar, empati yaparlar ve takım ruhuyla yaşarlardı.

Ayrıştırmaya rastlayamazsınız sokaklardaki yaşamda. Birisinin kötü bir huyu olsa da o kötü huyunu yüzüne vurarak ayrıştırmak yerine iyi huylarını ön plana çıkararak kötü huyundan vazgeçirmek esastı. Sokaklardaki yaşamda insanların en büyük sermayesi yaşama bakış açısıdır. İnsanlar, kendilerini ifade ederken sözlerden daha fazla davranışlarına önem verirler. Sözlerle davranışların tutarlı olması ise onlar için ayrı bir öneme sahiptir.

Sokaklardaki yaşamda insanlar sessiz olabilirler, ama yalnız değillerdir. Sokaklardaki yaşama merhaba dediğiniz anda çok şey öğrenirsiniz. İnsanların günümüzde en fazla ihtiyacı olan insanlığı, samimiyeti, dürüstlüğü, sıcak dostluğu, ağlarken gülmeyi ve dayanışmayı öğrenirsiniz.

Yaşamlarınızda buz gibi bir soğukluk hissediyorsanız ve bu soğukluk ruhunuzu titretiyorsa sokaklarda yaşama merhaba deyin.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!