İşimize Geldiği Gibi

İşimize Geldiği Gibi

Deve kuşuna, kuşsan hadi uçsana demişler. Ben, kuş değilim ki deveyim demiş. Deveysen o zaman koşta görelim demişler. Bu seferde ben, deve değilim ki kuşum demiş.

Bizlerinde deve kuşundan farkı olduğu söylenemez. İşimize gelmeyen bir durumla karşılaştığımız zaman derhal bir mazeret üreterek sıyrılmaya bakarız. Birisi de çıkıp bu sahteliğimizi yüzümüze vurduğu zaman zorumuza gider. Halbuki yanlış olan biziz, gerçeği söyleyen o. Ama sahte benliğimizi o kadar kabullenmişiz ki gerçeği bir türlü kabullenmek istemiyoruz.

Hayatta deve kuşu misali işimize geldiği gibi yaşıyorsak kendimize, insanlara ve yaşama değer vermiyoruzdur. Bizim için değerli olan bize işimize geldiği yaşamayı tavsiye eden nefsimizdir. İşimize geldiği gibi yaşadığımız halde yaşamdan beklentilerimizi elde edemiyorsak hemen isyan bayrağını çekeriz. Bu isyanda da kendimizden vazgeçmek gibi bir bedel ödediğimiz için haksız olduğumuz halde kendimizi haklı görürüz.  

İşimize geldiğimiz gibi yaşadığımız için vaktimizin çoğu etrafımıza laf anlatmakla geçiyor. Bu nedenle de yaşantılarımız ünlü düşünür Montesquieu’nun şu sözüne tıpa tıp uymaktadır:

“Laf yetiştirmekten, kendini yetiştirmeyi unutmuş insanlar var.”

Hiçbir insan, yaşamının başında işine geldiği gibi yaşamayı tercih etmez. Yaşama dair hayallerimizi gerçekleştirmek için dürüst bir şekilde çırpındıkça hayallerimize ulaşamayacağımızı anlayınca hayallerimize ulaşmak için işimize geldiği gibi yaşamaya başlıyoruz. Şu durumda suçlu yaşam gibi görünse de asıl suçlu yine biziz. Çünkü heba ettiğimiz gençliğimizde kendimizi yaşam koşullarıyla mücadele edecek şekilde yetiştirmiyoruz.

İşimize geldiğimiz gibi yaşadığımız sürece sırtımızı gerçekten dayayabileceğimiz gerçek dostluklar kuramayız. Çünkü dostum dediğimiz insanlar, menfaatlerimize uyduğu sürece dostumuzdur. Davranışlarımız yapmacık olduğu için esnedikçe esner, gevşedikçe gevşeriz. Dürüstlük enayilik, yalakalık baş tacı olur. İçle dış daima birbirinden farklı olur. İşimize geldiği gibi yaşayarak bir oyuncak gibi yaşamla oynadığımızı düşünsek de asıl oyuncak bizizdir.

Deve kuşu misali işimize geldiği gibi yaşamaktansa insan gibi yürekli yaşayalım. Şu üç günlük hayatta sabit bir çizgimiz olsun.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!