Ya Beyaz Ya Da Siyah

Ya Beyaz Ya Da Siyah

Her yaşantının kendisine ait gerçeklikleri vardır. İnsan, kendi yaşantısının gerçekliğini okuyamadığı zaman yaşam anlamını yitirir.

Doğru okunamayan yaşamlar, yaşamlarının temelini maddi fenomenler üzerine oturtmuş insanlar üretir. Böyle insanlardan oluşan toplumda, manevi fenomenler tümüyle dışlandığından dolayı toplumsal değerler hiçbir önem atfetmez. Her şey normlara dayandırılır ve toplum sadece normlarla ayakta tutulmaya çalışılır. Ancak ahlakın dışsallaştığı toplumda, normların ne derece işe yarayacağı ise o toplumun fertlerinin maddi gücüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak maneviyatın ve ahlakın içselleştirildiği toplumlarda fertler, maddi açıdan kuvvetli olmasalar dahi hak-hukuğa dikkat ettiklerinden, kanaatkar olduklarından kolay kolay normlara aykırı davranmazlar.

Bir insan, yaşamını ve yaşamı doğru okuyabilmesi için yaşam sistemini üç temel kalıp üzerine kurmalıdır. Bu kalıplar ise duyumsal, düşünsel ve ülküseldir. Bu üç temel esas, bir insanın yaşamındaki süreçleri birbirine bağlayan halkalar gibidir. Bu halkaların sağlam olması insanda çelik bir kişilik oluşturduğu gibi yaşamında da bir bütünlük meydana getirir.

Yaşam, ya beyaz ya da siyah üzerine kurulur. Bizler, yaşamlarımızda bu iki renkten birini tercih ederiz. Eğer beyzı tercih etmişsek yaşamdaki en büyük sermayemiz alın terimizdir. Tercihimiz siyah olmuşsa yaşamdaki en büyük sermayemiz kapitalizmdir.

İkisi arasındaki en büyük fark ise haram-helal mevzusudur. Beyazı seçersek helal lokmayı gözetiriz. Siyahı seçersek haram-helal gözetmeden elimizdeki sermayeyi büyüttükçe büyütmeye bakarız. Beyazı seçersek vicdanımızın sesiyle, siyahı seçersek vicdanımızı susturarak yaşarız.  

Şunuda unutmayalım ki bal sineğe çok tatlı görünür. Balın etrafında uçan sinek, baldan tatmak için bala konduğunda bala yapışır ve bir daha uçamaz. Gözüne çok tatlı görünen o bal, sineğin sonu olur. Sinek için bal neyse, vicdanlarımız içinde kapitalizm odur. Nefsimize çok tatlı görünen sermayesine kanarsak, vicdanlarımızı öldürmüş oluruz. Günümüzde insanlık için en büyük sorunda ölü vicdanlardır.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!