Mutsuz Bunalım

Mutsuz Bunalım

Bunalımın mutsuzu olur mu diye düşünmeye başladınız. Bir toplumda dayanışma duygusu kaybolmuş, paylaşma önemini yitirmiş, insanların birbirlerine olan bağlılıkları azalmış ve bireyselleşme yaşam tarzı haline gelmişse diyecek tek söz, o toplumda bunalıma giren insanların Allah yardımcısı olsun.

Bir toplum için en değerli varlık insan olmalıdır. Tarih, derinden incelendiği zaman söz sahibi olmuş toplumların hepsinin insana değer verdiği, yatırım yaptığı ve bir bütünlük içerisinde hareket ettiği görülür. Böyle toplumların özgün yaşam tarzları vardır. ‘Biz’ bilinciyle hareket edildiği için paylaşma ve dayanışma gibi işlevler, toplumu ayakta tutan temellerdir. Böyle toplumlarda insan, bunalıma girse dahi çevresinden gördüğü destek ile kendisini mutlu hissedebilir.

İnsandan ve insani olandan uzaklaşarak teknoloji ile kalkınmaya çalışan günümüz toplumları, kendi fertlerini yalnızlaştırarak mutsuz etmekte ve içinden çıkamadıkları büyük bir bunalımın içerisine sürüklemektedir. Özellikle teknolojik ve silah açısından ilerleme düşüncesinin hakim olduğu batı toplumu, fertlerine ekonomik açıdan refah bir hayat sunsa da yaşamlarındaki soyutluk insanları mutsuz etmektedir.  

Toplumumuzda, batıdaki yaşam tarzına her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır. Örneğin kurduğumuz insani ilişkilerle, kuvvetli dostluklarla, gösterdiğimiz dayanışma ve paylaşımlarla değil de cep telefonumuzun, televizyonumuzun markası, evdeki eşyalarımızın lükslüğü ile mutlu olmaya çalışıyoruz. Batı toplumlarını mutsuz eden yaşam tarzının, bizi nasıl mutlu edeceğini ise hiç düşünmüyoruz.

Oysa bizim toplumumuzn bir doğası, kendisine ait bir özgülüğü vardır. Biz, insana öylesine değer veren bir toplumuz ki batı, bu hususta elimize su dahi dökemez. Bizim toplumumuzun alt yapısını insani ilişkiler oluşturur. Kan bağlılıkları, dostluklar, komşuluk ilişkileri, çocukluk arkadaşlıkları gibi değerlerimizi teknolojiye değişirsek o zaman kendimizi dipsiz ve karanlık bir kuyunun içine atarız.

Toplumumuz için daha iş işten geçmiş değil. Şunuda çok iyi bilelim ki batının değerlerine verdiğimiz kıymeti, kendi değerlerimize vermezsek mutsuz bunalımın ne olduğunu o zaman anlarız.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!