Teknolojik Köleler

Teknolojik Köleler

İnsanlar, dünyaya baktığı zaman teknolojinin ileriye götürdüğü, negatif hadiseler olsa da pozitif hadiselerin ağırlıkta olduğu, her geçen gün dünya cennetine bir adım daha yaklaşıldığı bir dünya görmektedirler. Ancak ahvalimiz hiç de öyle değil. Dost görünümlü teknoloji yüzünden çöken bir insanlık ile karşı karşıyayız.

Dünyaya baktığımız zaman teknolojinin hiç de olumlu yönde kullanılmadığını görürüz. Kan kokan bir dünyada devletler, halen birbirlerini kimyasal silah kullanmakla tehdit ediyorlar. TV programları, internet, bilgisayar oyunları ile güçlü olan devlet, zayıf olanın kültürünü tahrip ederek etkisi altına almaya çalışıyor. Teknoloji ile hedeflenen ise dünyadaki toplumsal farklılıkların yok edilerek tüm dünya halklarının en güçlünün egemenliği altına girdiği tek kültürlü bir dünya düzeni oluşturmaktır. 

İnsanlık, teknoloji ile birlikte daha medeni olduğunu düşünse de ilkbahardan kış mevsimine ani bir geçiş yaptığı görülür. Böyle bir sonuca varmamızdaki tek etken ise teknolojinin doğru kullanılmamasıdır. İnsanlar, toplumsal ya da kültürel farklılıklara saygı duyarak teknoloji ile kültürleri daha üretken hale getirmek yerine evrensel kültür gibi bir debdebenin peşine düşünce insanlığın eklem yerleri adeta kireçlenmiştir.

Teknoloji ile birlikte toplumların büyük bir değişim sürecine girdiği ve bunun neticesinde kültürlerin daha üretken hale geldiği iddia edilse de güçlünün egemenliği altına alınmak istenen teknolojik köleler, durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Kültürlerin, hatta insanların kendilerine olan özgünlüğünün teknoloji kullanılarak yok edilmek istenmesindeki amaç, güçlüye itaat edecek teknolojik köleler oluşturmaktan başka ne olabilir?

İnsanlığın, bu amacı boşa çıkartarak teknolojik bir köle haline gelmemesi mümkündür. Ancak bunun için ömür tüketebileceği bir planı, bir fikri ve bir amacı olmalıdır. Yaşama değer ve anlam atfetmeli, kendisini özgün kılan kültürel değerlerini sahiplenmelidir. Yaşamı tek yönlü bir istikamet gibi görmemeli, farklı yönlerden de yaşamı sorgulayabilmelidir. En önemliside kendi kriterlerini kendileri belirleyebilmeli ve yaşamlarının yazarı kendileri olabilmelidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!