Kan Kaybeden Komşuluk İlişkileri

Kan Kaybeden Komşuluk İlişkileri

Günümüzde komşuluk ilişkilerinin kan kaybettiğine dair yeterli ve ciddi sosyal araştırmalar olmasa da komşu ilişkilerinin kan kaybettiği aşikardır. Hatta toplumsal çözülmenin ve yozlaşmanın altında yatan en ciddi nedenin kan kaybeden komşuluk ilişkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Geleneksel komşuluk ilişkilerinin kan kaybetmesinin elbette sebebleri var. Gelin şimdi bu sebeblere göz atalım;

Hızlanan gçöler ve şehirleşme

Yaşantılarımızda ön plana çıkan bireyselleşme

Tahrip olan minnet duygusu

İş yaşamındaki değişimler

İyileşen ekonomik durumla birlikte yükselen sosyal refah seviyesi

Medya ve eğlence algısı

Komşuluk anlayışının değişmesi

Geleneksel komşuluk anlayışının kan kaybetmesinde en temel etken ise mahalle kültürünün yok olmasıdır. Sitelerde ve apartmanlarda oturan, birbirinden haberi dahi olmayan insanlar, her geçen gün yalnızlaşmaktadır. Bireyselleşme eğilimi ile birlikte bencilleşen insanlar, kendilerine dahi yabancılaşmaktadır. Kendi yaşamlarındaki meseleleri dahi çözemeyen insanlar, toplumsal meselelere karşı duyarsızlaşmaktadır. Oysa geleneksel komşuluk ilişkilerinin kuvvetli olduğu dönemlerde birçok toplumsal mesele kendiliğinden çözüme kavuşturulabiliyordu.

Geleneksel komşuluk ilişkilerindeki kan kaybının önüne bir an evvel geçmek gerekir. Bunun için öncelikle komşuların hali ve hatırı sorulmalı, cenaze ve düğünlerde komşular yalnız bırakılmamalı, komşular birbirlerini eskisi gibi ziyaret etmeli, yardımlaşma ve dayanışma olmalıdır. Unutmamak gerekir ki hayat paylaştıkça daha güzeldir. Komşuluk ilişkileri geliştikçe toplumsal kaynaşma ve kenetlenme daha sağlam olacak ve sağlıklı bir toplumsal altyapı oluşacaktır.

El birliği ile yok ettiğimiz komşuluk kültürünü yeniden canlandırmalı ve evlatlarımıza benimsetmeliyiz. Aksi takdirde çocuklarımızda bizim gibi içinden çıkılmaz bir yalnızlığın içerisine hapsolacak ve onların mutlu olması için harcadığımız tüm çabalar boşa gidecektir.

Komşularımıza selam vermek, dertlerine ortak olmak, kusurlarını örtmek, cenazesinde, düğününde, hastalığında yanında olmak, sık sık ziyaret etmek bence hiç de zor değil.

Sizce?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!