Hayatın İçinden

Hayatın İçinden

Hayata farklı pencereler açabilmek, içerisinde insanın olduğu, bitkinin olduğu, hayvanın olduğu her şeye değer verebilmek, insanların düşüncelerine ve duygularına saygılı olabilmek, yaşama dair her şeyi kucaklayabilmek, insanlar daima mutluluğun sırrını merak ederler ya işte size mutluluğun sırrı.

Hepimiz, iyi bir yaşantının peşindeyiz. Dolayısıyla bütün mücadelemizde yaşam koşullarının iyi olması için oluyor. İyi yaşam koşulları herkesin hakkıdır. Buna itirazım yoktur. Ancak iyi yaşam koşulları ile kaliteli yaşam koşullarını birbirinden ayırt etmek gerekir. Çünkü bir insanın kaliteli yaşam koşullarına sahip olması için öncelikle kendisini arayıp bulması gerekir. Oysa iyi yaşam koşullarına maddi açıdan kuvvetli olan herkes rahatlıkla ulaşabilir.   

Hayatın içerisinde akıp gidiyoruz. Dolayısıyla sabretmeyi de bileceğiz, paylaşmayı da bileceğiz, duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade etmeyi de bileceğiz. Gülüp eğlendiğimiz zamanlarda olacak, öfkelendiğimiz zamanlarda olacak, ağladığımız zamanlarda olacak. Önemli olan yaşadıklarımızın, hatıralarımızın vicdanımızı rahatsız etmemesidir. Yaşadıklarımız, vicdanen bizi rahatsız ediyorsa yaşam bizi sobelemiş demektir.

Hayat öyle bir şeydir ki herkese farklı bir dünya sunar. Kendimize ait dünyada yani iç dünyamızda özgür olmak istiyorsak öncelikle kendimizin farkında olmalı ve kendimize güven duymalıyız. İç dünyamızı ne kadar keşfedersek kendimizi dışa karşı o kadar iyi ifade ederiz.

Bizler, yaşadığımız olaylar arasında ilişki kurmayı beceremiyoruz. Bu bizim belki kusurumuz, belki de eksiğimizdir. Ne olursa olsun yaşamdaki mutsuzluğumuzun temel sebeblerinden biridir. Bir başka önemli husus ise kendimizi yaşama olduğu gibi aksettiremiyoruz. Bunun neticesi olarak da koşulsuz dostluklarda kuramıyoruz.

Yaşantılarımızın hakimi korku ve kaygılarımız olmuş. Başa çıkamadığımız travmalar, kaygılar, takıntılar neticesinde kendisini gösteren depresyon, duygusal dünyamızı alt üst ettiği gibi davranışsal bozukluklara yol açmaktadır.

Hayatın içerisinde mutlu ve huzurlu bireyler olarak yaşamak istiyorsak bunun yolu ekonomiden değil, evvela kendimizle, sonrada çevremizle kurduğumuz sağlıklı iletişimden ve birbirimizi anlamaktan geçmektedir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!