Besmelesiz Lokmalar

Besmelesiz Lokmalar

Besmelesiz ağzımıza giren lokmaların ruhumuza verdiği negatif enerji, sözlerimizle ve davranışlarımızla yaşama yansıyor. Birbirimize nazikane bir şekilde hatır soramaz hale geldiysek, karşımızdakine bir teşekkürü dahi çok görüyorsak, okumuyor ve okutmuyorsak, yaşadığımız hayat esaretten başka nedir?

İyilik sahibi olmak için mücadele vermedikçe yaşam koşullarının katılaştırdığı kuralları hiçbir zaman kolaylaştıramayız. İleri görüşlü olmadıkça yaşamlarımızdaki sorunları çözemez ve yaşamın bir köşesinde unutulur gideriz.

Yaşamda mücadele ruhuna sahip olmak önemlidir. Ancak bir o kadar önemli bir şey daha vardır ki yaşamdaki rehberlerimizi doğru seçmek. Yaşamdaki rehberlerimiz, yaşamlarımızın hissedarı olmasa da yol göstericileridir. Onlar olmasa hırçın bir öfkenin esiri olarak derin bir sessizliğe gömülür, yanlış yolların ruhumuza aşıladığı inat uğruna heder olur gideriz.

Yaşamlarımıza büyük bir hassasiyetle yaklaşmalı, her günün değerini bilerek ve önem vererek yaşamalıyız. Her şeyden evvel kendimizi anlamalıyız. Kendimizi anlarsak yaşamın karşımıza çıkardığı her türlü maddi ve manevi zorlukların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz. Bir insanın içinde gizlice büyüyen hırslar filizlenmeye başladığında onlarla başa çıkacak donanıma sahip değilse, o insan yaşarken ölmüş demektir.

Günümüzdeki insanların en büyük sıkıntısı kendilerini ifade edecek ortama sahip olamamalarıdır. Hal böyle olunca da insanlar, aldıkları nefesi dahi değersiz görüyor. Altına bronz değeri verilmesi önemli bir sıkıntıdır ama insan, altının çamurun içerisinde dahi kıymetli olduğunun bilincinde olacak. Öyle bir gün gelir ki insanlığa ışık tutacak fikirlerinin kıymeti bilinir.

Ancak altını çizmemiz gereken önemli bir husus besmelesiz lokmalarla altın kıymetinde bir kişiliğe ve karaktere sahip olunamayacağıdır. Bir daha geri dönemeyeceğimiz bu hayata gerçekten bir şeyler katmak, bir şeyleri düzeltmek ve değerli bir insan olmak istiyorsak, her işin başının ‘Besmele’ olduğunun bilincinde olmalıyız. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!