Notre Dame

Notre Dame

Dünyada bazı eserler vardır ki bir dine, bir millete değil, insanlığa mal olmuştur. Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’de insanlığa mal olan bu eserlerden biridir. Ne yazık ki dün akşam Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın, insanlığın en önemli eserlerinden birini küle çevirdi.

Yanan aslında Notre Dame değil, insanlığın yüreği idi. Güzelliği ile insanlığı büyüleyen Notre Dame, insanların yüreklerindeki güzellikler gibi kül oldu gitti. Fiziksel güzelliğin ne kadar uç bir şey olduğunun kanıtı olan Notre Dame’yi Paris’i ziyaret edenler artık göremeyecek olsa da her zaman güzelliği ile hatırlanacak ve insanlığa daima güzellikleri hatırlatacak.

‘Notre Dame’in bir gün gideceğini düşünmek zorundasın. Aynı yerde daha öncede başka bir kilise veya katedral vardı.’

Bu cümle 2004 yılında gösterime giren romantik komedi filmi ‘Gün Batmadan’ (Before Sunset) filminde bir sahneye ait. Filmde Jesse ve Celine adındaki iki karakter, Notre Dame’nin muhteşem güzelliğini izlerken aralarında şöyle bir konuşma geçiyor:

Jesse: İşittiğim bir hikayeye göre Almanlar, işgal ettiği Paris’ten çekilirken Notre Dame’ye bomba korlar. Bombayı patlatması için bir askeri arkalarında bıraksalar da Notre Dame’nin güzelliğini seyre dalan Alman askeri bombayı patlatacak düğmeye bir türlü basamamış. Devre dışı kalmış bombalar, sonradan müttefikler tarafından bulunur.

Celine: Bu hikaye gerçek mi?

Jesse: Gerçekliğinden emin olmasam da kendimi bildim bileli bu hikayeyi sevmişimdir.

Celine: Doğru, muhteşem bir hikaye. Notre Dame’in bir gün gideceğini düşünmek zorundasın. Aynı yerde daha öncede başka bir kilise veya katedral vardı.

Bu düşüncenin insanlık için ne kadar ıstırap verici olduğunu seni kaybedince daha iyi anladık Notre Dame. Sen, insanlık için büyük bir kayıpsın.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!