Şikayet Klasörü

Şikayet Klasörü

Herkes, birbirinden şikayetçi. Etrafınıza kulak kesildiğiniz zaman kimse, birbirini doğru anlamıyor. Dolayısıyla da herkes yanlış anlaşılıyor. Etrafı öyle bir sis bulutu kaplamış ki kimsenin görüş açısı net değil. Başını almış giden dedikodu ise zihinleri bulandırıyor.

Yaşamdan, insanlardan o kadar şikayetçiyiz ki şikayet klasörümüz her geçen gün kabarıyor. Ancak esas sorun çözüm odaklı düşünmememiz. Düşünceler çözüm odaklı olmayınca da toplumdaki kasvetli hava herkesi geriyor.

Hırslarımız, bizleri bencilleştiriyor. Tuhaf olan ise yaşamın insanları bencilliğe teşvik etmesi. Aslında o kadar tuhaflıklarla dolu ki düşüncelerimiz anlam vermek zor. Örneğin bencil oldukça kazanacağımıza inanıyoruz. Etrafımızdakilerden üstün oldukça güçlü olacağımızı düşünüyoruz. Etrafımızdakiler bizleri yücelttikçe kendimizi değerli hissediyoruz. Bir arada yaşamaya, ‘Biz’ bilinciyle hareket etmeye enayilik gözüyle bakıyoruz. Hal böyle olunca da şikayet klasörünün kabarması gayet doğal.

Nedense suçluyu hep dışarıda arıyoruz. Oysa suçlu hepimiz değil miyiz? Hepimiz, bencillikten taraf olduk. Maneviyatı ve iç huzuru elimizin tersiyle bir kenara iterek maddiyata değer verdik. Yaşama adeta savaş açtık. Bu savaşın neticesinde kaybeden hepimiz olduk. Ezilen ise hepimiziz.

Hepimiz, birbirimizden şikayet ediyoruz ama karşımızdaki insanın hakkımızdaki düşüncelerini davranışlarımız belirliyor. Yani esas kabahatli elindeki gücü negatif kullanarak karşı tarafa olumsuz sinyaller gönderen biziz. İlla da birilerinden şikayetçi olacaksak buna kendimizden başlamamız gerekir. Kendimiz hakkındaki şikayet klasörünü kabarttıkça, kendimize karşı acımasız oldukça insancıl oluruz.

İnsan, kendisine duyduğu özgüven kadar karşısındakine anlayış gösterir. İnsanın, kendisine karşı duyduğu özgüveni ise kişisel hırsları kaybettirir. Bu nedenle kişisel hırslarımızın, benliğimizi işgal etmesine izin vermeyelim. Unutmayalım ki insan, karşısındakinin eline ne dökerse o da yüzüne onu sürer. Bir başka deyişle gül kokan bir dünya için etrafımıza gül dağıtalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!