Anadolu İnsanı

Anadolu İnsanı

Yaşamda herkesin farklı bir kavgası, farklı bir mücadelesi var. Dolayısıyla yaşama dair düşlerde farklı oluyor. Belki hiç dikkatimizi çekmiyor ama çoğumuzun yaşamları, nakdi olmayan gayrimenkul zengini gibi fakirlik içerisinde geçiyor. Yani yaşamdaki tecrübelerimizi, bilgilerimizi kullanamadan yaşıyoruz. İçimizdeki hırs, yaşamlarımızı fakirleştiriyor.

Oysa Anadolu insanı olarak zengin bir dilimiz, kültürümüz ve edebiyatımız var. Ancak bu birikimi yaşamdaki tecrübelerimizle birleştirerek yaşamlarımıza aksettiremiyoruz. Böylesine bir zenginlikten ve yaşamlarımızdaki tecrübelerden istifade edememek ise yaşamlarımızın kırılma noktası.

Anadolu insanının düşünme tarzı, kurgulama kabiliyeti, kendisini ifade etme şekli batıya göre çok üstündür. Anadolu insanı, hoşgörü ve tevazunun, barışın ve sevginin dili olmuştur. Anadolu insanının asıl kıymeti ise insanlığa verdiği mesajlardan gelmektedir

Çile ile yoğrulmuş, hayatın her türlü cefasını çekmiş Anadolu insanı, karanlıkları aydınlık eyleyerek insanlığa yol göstermiştir. Gönlü deniz gibi olan Anadolu insanının, insanlık için ürettiği eserler günümüzde paha biçilmezdir.

Nefsini terbiye edebilen Anadolu insanı, paraya ve pula tamah etmeyerek kapısını yoksula açmış, öksüzlerin ve yetimlerin umut kapısı olmuş, dünya malına değer vermeyerek insanlığa örnek olmuştur.

Farklılıklara saygı Anadolu insanını değerli kılan önemli hususlardandır. İnsana insan olduğu için değer veren Anadolu insanı, inançları, değerleri ikinci planda tutarak ahlak yoksunlarına ahlak dersi vermiştir.

Anadolu insanının en büyük hedefi insanlığı sevgi çemberinde buluşturmaktır. Bu hedefine ulaşabilmek için sadece insanlara değil, bitkilere ve hayvanlara da sevgi ve merhamet ile yaklaşmış, onlara zulmedenlerden olmamıştır. Yaşam teması ahlak, dili ise sevgi dili olmuştur. Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş-i Veli, Farabi, Ahmed-i Hani, Köroğlu, Karacaoğlan ve Anadolu topraklarında yetişen daha nice değerler, bu yaşam teması ve sevgi dili ile dünyanın her tarafına sevgiyi, hoşgörüyü, merhameti, içtenliği yayarak ölümsüzleşmişlerdir.

Yazımızın başında dedik ya çoğumuzun yaşamı nakdi olmayan gayrimenkul zengini gibi fakirlik içerisinde geçiyor. Kişisel hırslarımızı bir tarafa bırakarak bu gayrimenkulu nakde çevirmenin vakti çoktan geldi de geçiyor. Yani zenginliklerimizi yaşamlarımıza aksettirelim ve yaşatalım. Yaşatalım ki nesilden nesile taşınabilsin.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!