Toplumsal Buhrandan Nasıl Çıkarız?

Toplumsal Buhrandan Nasıl Çıkarız?

Modernlik kavramının yaşamlarımızda oluşturduğu etkiyi silerek keskin bir ‘U’ dönüşle öz kültürümüze geri dönmeliyiz. Milli, manevi ve ahlaki değerlerimizi yaşam tarzı haline getirmeli ve aile yapımızda bu değerleri yaşatmalıyız.

Günümüzde kapitalist sistemin bir neticesi olarak evliliklerde maddiyat ön plana çıkarılmaktadır. Bu zihniyetten bir an evvel vazgeçmeli ve eşimizi tercihte en önemli etkenler saygı ve sevgi olmalıdır.

Tüm aile bireylerinin katıldığı ortak etkinlikler yapmalıyız. Bu öncelikle aile içi iletişime önemli katkı sağlayacaktır. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan korumak, sanal dünyanın esiri yapmamak için güçlü aile bağlarına ihtiyacımız olduğunun bilincinde olmalıyız.

Zihinleri uyuşturan, aile yapısının bütünlüğüne zarar veren, ahlaksızlığı normalmiş gibi gösteren TV yapımları kesinlikle izlenmemeli, sosyal medya paylaşımları beğenilmemeli, hatta kınayıcı yorumlar ile vatandaşlar bilinçlendirilmelidir.

Günümüzde zayıflayan aile içi ilişkiler, akrabalık ve komşuluk ilişkileri kuvvetlendirilmeli, eskiden olduğu gibi ziyaretler yapılmalıdır.

Evlatlaımıza, ahlak ve değerler eğitimini sağlam bir şekilde vermeliyiz. Onların en büyük ihtiyacı olan ilgi ve sevgiyi onlardan esirgememeliyiz. Onları yetiştirirken aile içerisinde bireyselleşmeye kesinlikle izin vermemeli, ‘Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için’ düsturuyla onları yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızda teknoloji kullanımını sınırlandırırken onlara örnek olmak için kendimizde teknolojiyi sınırlı kullanmalıyız.

Toplumsal buhrandan çıkmak için yapılması gerekenlerin hepimiz farkındayız. Tek sorunumuz ise teknolojik alışkanlıklarımızdan vazgeçmenin bizlere zor gelmesi. Kendimiz için olmasa da evlatlarımız için bu sorunu aşmalıyız.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!