Kafasına Terlik Yiyen Nesil

Kafasına Terlik Yiyen Nesil

Duygular kirlenmemişti o yıllarda. İnsan ilişkilerinde strateji, taktik gibi şeylerde yoktu. Hayaller ise memlekette geçirilecek yaz tatilinden ibaretti. Şarkılar, insanın yüreğine hitap ederdi. Stres, depresyon gibi rahatsızlıklarla psikologların önü dolup taşmazdı. Kimse kimseyi avucunun içerisine almaya çalışmaz, insanlar hissettikleri gibi yaşarlardı.

Teknolojinin hayatımıza tümüyle hakim olmadığı, 80’li, 90’lı yılların kafasına terlik yiyerek yetişen neslinden bahsediyoruz. Teknoloji, insan yaşamına hakim olduktan sonra insanlara bir şeyler oldu. İnsanlar, eskisi gibi mutlu ve huzurlu değil. İncir kabuğunu doldurmayacak meseleler yüzünden birbirlerini incitiyorlar. Üstüne bir de bu kırıcı davranışlarına bilimsel ad koyuyorlar. En kötüsü ise hiç kimse, hissettiği gibi yaşamıyor.  

Oysa kafasına terlik yiyerek büyüyen neslin bayramları bir başkaydı. Bayramlıkları giymek için bayram sabahı belki de ömür boyu unutulmayacak heyecanlarla beklenirdi. O zamanlarda teknolojik aletler değil, insanlar sevilirdi. 60’lık, 90’lık kasetlere kaydedilen şarkıları ise hiç sormayın. O dönemde yaşanan aşkların diliydi adeta.   

Şimdilerde yüreğimde bir sızı var. Bazen salçalı ekmeği özlüyorum. Bazen yaz tatilinde memlekette hep beraber olduğumuz akrabalarla geçirdiğimiz tadına doyum olmayan o günleri. O günlere sadece şarkılarda gidebilmek yüreğimi sızlatıyor. Bir de şimdiki çocukların bu güzelliklerden mahrum büyümesi.

Kendimi ait hissetmediğim bu zamandan çıkıp, bir melankolik olarak geçmişte yaşamak ve hüzünlerimle mutlu olmak istiyorum. Geçmişin paha biçilmez o günlerinden, her tarafı sahtekarlık kokan bugünlere teknoloji bizi nasıl getirdi bilmem ama bildiğim bir şey varsa o da çocuklarımızın gölge çiçeği gibi hiçbir zaman açamayacağıdır.

Azla yetinmesini bilen, bir şeyi beğenmeyerek laf etmeye kalkıştığı zaman annesinin ayağındaki terliği kafaya yiyen nesil, gerçekten mutlu ve huzurluydu. Masum hayalleri, geleceğe dair umutları vardı.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!