Senelere Ayrılan Ömürler

Senelere Ayrılan Ömürler

Ömrümüzü senelere ayırıyoruz. Adeta kendi ellerimizle paramparça ediyoruz. Sonrada bir bir kaçıp giden yılların arkasından bakıyoruz ki hiçbir yaşın güzelliğini yaşayamamış, keyfini sürememişiz. Aslında doğal olanda bu. Çünkü ağlayarak başlayan bir ömrü, gülerek sona erdirmenin imkanı yoktur.

İnsan, senelere böldüğü ömrünü şöyle bir tahlile kalkışsa hiç de sempatik bir yaşama sahip olmadığının farkına varacak. Kendi kendisiyle dahi anlaşamadığını, sevme kabiliyetini yitirdiğini ve bunun içinde ömrüne derin anlamlar yükleyemediğini anlayacak.

İnsan, ömrünü senelere ayırarak belki de kendisine bir istikamet çizmek istiyor. Ancak yaşamda aradığını bulamayan insanın yolunu nasıl bulacağı ise ayrı bir muamma. Oysa insan için asıl hedef daima bir adım ilerisindedir. Ama bir türlü atılamayan o bir adım, insanlığı hep geriye götürdü. Kendisine yaklaşamayan insan, nefes aldığı her an kendisinden uzaklaşarak içindeki derin sessizliğin esiri oldu. Senelere ayrılan ömürler ise zifiri karanlık.  

Ömrümüzü senelere taksim etmişiz. Bu suni taksimatta geçen her sene biraz daha yalnızlaşıyoruz. Geçen her seneyi bir kazanç değil, bir kayıp olarak algılıyoruz. Çünkü geçen her sene ölüme atılmış bir adımdan ibaret bizim için. Ve her geçen sene benliğimizi biraz daha sarmalayan soğuk ölüm korkusu ile kendimize yabancılaşıyoruz. Hatta kendimize doğru her adım atmak istediğimizde kendimizden uzaklaşıyoruz.

Senelere ayrılan ömürler ile yaşamlarımızı harap etmeyelim. Yaşamı, ölümüde içerisinde barındıracak şekilde bir bütün olarak algılayalım. Zamanı belirlemek için var olan senelerin, bir ömür törpüsü olmadığının bilincinde olalım. Kendimizi akıp giden yaşamın akışına bırakalım. Ruhlarımızın saklı bahçelerine ulaşabilmek için aydınlığa doğru yürümekten korkmayalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!