Suni İstikametler

Suni İstikametler

Birisi çıksa ve sizden insanlığınızı istese ilk önce irkilir ve sonrada tepki verirsiniz. O halde yaşamlarınıza verdiğiniz suni istikametlerle kendi insanlığınızdan vazgeçmenize ve tamamen maddeci bir kimliğe bürünmenize niçin tepkisiz kalıyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki dürüst ve meslek ahlakı çerçeçevesinde işlerini yapmaya çalışan insanlar, dünyada ayıplanır hale gelmişse ortada büyük bir sorun var demektir. Aslında bu insanlığın ruhunun alçalmasıyla birlikte riyakarlığın artmasıyla birebir ilişkilidir. Ancak riyakar bir insan, mesleğinde kurnazlık yaparak daha fazla para kazanmayı hedefler. Bu kurnazlık neticesinde düştüğü zavallı ve iğrenç halin ise onun açısından bir ehemmiyeti olmaz. Onun için tek mühim mevzu cebine giren paradır. İşte kapitalizmin, insanlığı getirdiği nokta budur.

Yaşamlarınıza verdiğiniz suni istikametler, düşüncelerinizi ve doğal olarak da yaşam manzarınızı tümüyle değiştirir. Öyle ki kimseyle ruh yakınlığı kuramaz ve insanlara güvenemez hale gelirsiniz. İnandığınız fikirlerden, doğru, dürüst ve kişilikli olduğunu bildiğiniz insanlardan dahi uzaklaşmak durumunda kalırsınız. Zamanla sadece yaşamlarınızın istikameti değil, kendinizde sunileşir ve özünüzü yitirirsiniz.

Yaşamlarınızı bayağılaştıran suni istikametler, yaşamlarınızın kontrolünün elinizden çıkmasındaki yegane sebebtir. Kontrolü elinizde olmayan yaşamlarınızın hudutlarınıda siz çizemiyorsunuz. Hudutları tarafınızdan çizilmeyen bir yaşama karşı canı gönülden muhabbet besleyemediğiniz içinde kendinizi sürekli tedirgin ve huzursuz hissediyorsunuz. Görüyorsunuz ya her şey domino taşı gibi birbirini kovalıyor.

Yaşamın tüm güzelliklerinden sizleri kati şekilde men eden, karanlıktan aydınlığa, kıştan bahara ulaşmanıza mani olan suni istikametler, maddeci kimliğinizi ön plana taşıyarak sizleri kendinizden soyutlamaktadır. Kendisinden soyutlanan insan ise yaşam kendisinden çok uzakmış gibi garip bir hissin altında ezilerek bir hiç olur.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!