Kur’an ve Biz
Mahfi

Kur’an ve Biz

Reklam

Geçtiğimiz günlerde bir haber gözüme çarptı. Ocak ayında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından yapılan açıklamaya göre nüfusumuzun %41’i Kur’an-ı Kerim okumasını bilirken, %59’u ise bilmiyor.

            Müslüman bir ülkede %41 gibi bir oran gerçekten çok düşük kalıyor. Bu oranın düşüklüğünün farkında olan yetkililerde bu oranı yükseltmek ve toplumumuzun Kur’an bilinci ile yaşamasını sağlamak için okullarımıza seçmeli Kur’an-ı Kerim dersini getirdiler. Ancak bu dersin getirilmesi kadar evlatlarımızın bu dersi tercih etmesini sağlamak da büyük önem arz ediyor. Ayrıca bu %41’lik oranın %90 seviyelerine ulaşabilmesi için dersin içeriğinin dolu dolu olması ve evlatlarımızın, bu dersten gerçek manada istifade etmesinin sağlanması gerekir.

            Okullarımıza seçmeli Kur’an-ı Kerim dersi konulduğu zaman acımasızca eleştirenler, bu dersin gerçekten bir ihtiyaç olduğunun farkında mı bilmem ama ülkemizde Müslüman olduğunu kalbiyle ve diliyle tasdik eden %59’luk kesimin Kur’an-ı Kerim okumayı bilmediği düşünüldüğü zaman ülkemizin bu derse bilinçli Müslüman yetiştirebilmek için gerçek manada ihtiyacı var. Kur’an-ı Kerim okumayı bilmemenin diğer bir anlamı ise Kur’an-ı Kerimin hayat standartlarından habersiz yaşamaktır.   

            Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin yeni patronu Ziya Selçuk önderliğinde bu vahim ve acı tabloyu tersine çevirmek için din eğitimini baştan sona yeniden değerlendirmeli, eksik tarafları tespit ettikten sonra gidermeli ve evlatlarımızın iyi bir din eğitiminden geçerek bilinçli Müslüman olarak yetişmesini sağlamalıdır.

            Bu hususta yapılan/yapılacak olan eleştirileri pek fazla dikkate almadan evlatlarımız için doğru adımların atılması gerekir. Milletimiz, bu doğru adımları atanların her daim arkasında yürüyecektir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yemekteyiz MasterChef Haftası Yarışmacıları! Yemekteyiz 25 Mart 2019 Son Bölüm!
Yemekteyiz MasterChef Haftası Yarışmacıları! Yemekteyiz 25 Mart 2019 Son Bölüm!
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?