Kendimiz İçin Aksın Gözyaşlarımız

Kendimiz İçin Aksın Gözyaşlarımız

Ruhlarımız beden zindanının içerisinde, gönüllerimiz yıkık, gözlerimizi ise dünya nimetleri kör etmiş. Dünyalık maddiyatın kar zarar hesaplarını yaparken, manevi açıdan zarar da mıyız, karda mıyız hiç hesap etmiyoruz. Öylesine bir gaflet uykusuna dalmışız ki kendimizden zerre kadar haberimiz yok.

Ruhumuz beden zindanınında dedik ya gönüllerimizi de kendi irademizle dünya zindanına hapsetmişiz. Nefsimiz, gönlümüzü öyle bir fethetmiş ki gönlümüz, dünyalık işlerin peşinde koşmaktan bitap düşmüş. Bizlerin yaşamdaki en zor görevi, hatta en büyük cihadı gönlümüzü, nefsimizin esaretinden kurtarmak ve ona yeniden dinginlik kazandırmaktır.

Dünyalık işlerle meşgul olarak yaşadığımız sürece elimiz ve avucumuz hep bomboş kalacak. Mutluluğu ve huzuru hiçbir zaman elde edemeyeceğiz. Dünya denizine dalmış insan, kendisini o kadar çok şeyle yükümlü kılmış ki asıl meşgul olması gereken manevi boyutunu unutmuş.

Kendi faciasının farkına varamayan insan, kendi kendisinin düşmanıdır. Dünyalık hiçbir azık, hiçbir yiyecek manevi doymuşluktan önemli değildir. Midelerini leziz yiyeceklerle doldurmayı düşünen insanlar, maneviyatlarına ilmin lezzetini tattırmadığı sürece insanlığın çağımızda içine düştüğü kapitalizm bataklığından kurtulmasının imkanı yoktur.

Dünyanın, insanın gözünde değeri olacak ama dünyayı ciğerparesi gibi sahiplenmeyecek. Dünyada zamanı geldiği vakit gidecek bir yabancıymış gibi yaşayacak. Kalabalıklara ayak uydurup onlar gibi yaşamak yerine onların kurtuluşa ermesi için el uzatan kişi olmaya gayret edecek. Yüreğindeki gam insanlık, endişesi ahiret olacak.

Günümüzde kendi kendisine zulmeden, kalabalıklar arasında bir hiç olan, garipliğini unutup da dünyayı sahiplenen, vicdanının feryat ve figanlarına karşı sağır olan ve yolu Hakk’ın kapısına düşmeyen insan, gözyaşlarını kendisi için akıtmalıdır.

İşin kıssası ‘kendimiz için aksın gözyaşlarımız’ demekten başka sözümüz yoksa elimiz, avucumuz bomboştur. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!