Kardeşlik Hukuku

Kardeşlik Hukuku

İnsanlar, kendilerini ötekileştiriyorlar. Bu adeta günümüzün modası haline geldi. Kendilerini ötekileştiren insanlar, yeniden ve yeniden yaşamlarını mamur edemiyorlar. Bu da kendilerini çevrelerine ve dünyaya karşı yabancılaştırıyor. Kendi kişiliğine ve dünyaya yabancı olan insanın ise vizyonu dar oluyor.

Kendisini yaşama karşı ötekileştiren insan, yaşamı bir ticaret olarak görüyor. Devamlı karlı çıkılmaya çalışılan, zarara tahammülün olmadığı ticaret metası yaşamlar ise insanları boğuyor.

Oysa bir bütün olan yaşamın merkezi kalptir. Bizler, değiştirilemeyecek bu gerçeği değiştirmeye kalkışarak yaşamın merkezini akıl yapmanın peşine düştük. Kalbi unutarak ya da tamamen dışlayarak sadece akıl ile yaşamak ise delilik değil de nedir?

Çağı yakalayarak modern olmanın peşine düşen insanlar, manevi değerlerini önemsemez oldu. Modernlik vücudu açmakla, kendine metres yapmakla, onun bunun karısını ve kızını kesmekle değil, düşünce ve fikirle olur. Yani düşünce dünyamızı geliştirip, yeni fikirler üretebildikçe modern olabilir ve geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa edebiliriz. Çağı yakalamak ancak okumakla olur. Ezbere ya da kulaktan dolma bilgilerle yaşamda yol almak olanaksızdır.

Bakıyorum da herkes hatayı birbirinde arıyor. Hata, az ya da çok hepimizde var. En büyük hatalarımız ise okumamak, yaşamlarımızı sahiplenmemek, kültürel zenginliklerimize ve çeşitliliklerimize değer vermemek, el ele ve gönül gönüle vererek yaşayamamak.

Eskiden birbirleriyle samimi ve tanış olan insanlar arasında dünyadaki tüm hukuk kurallarından daha etkili kardeşlik hukuku vardı. Bu kardeşlik hukuku sayesinde yardımlaşmak ve paylaşmak, insanlarla bire bir temas etmek, gönüllerde taht kurmak yaşamın vazgeçilmez esaslarıydı. Hani evlerin kapılarınn ardına kadar dayalı olduğu, çocukların ve gençlerin sokakta huzur içerisinde oynayabildiği ve gezebildiği bir dünyaya özlem duyarız  ya o eski dünyayı yeniden elde etmek istiyorsak kardeşlik hukukunu yeniden canlandırmalıyız.

Dünya yeni dünya, geçmiş geçmişte kaldı diyerek kardeşlik hukukunu çiğniyorsak bu trafikte giden arabanın tekerini patlatmaktır ki neticesini düşünmek dahi insana acı verir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!