İki Ateş

İki Ateş

İnsan dünya yolculuğunda iki ateş arasındadır. Bir tarafta nefis, diğer tarafta ise şeytan. İnsanın dünya yolculuğundaki amacı ise nefsi ve nefsani arzularını, şeytanın aklına soktuğu çeldirici düşünceleri bertaraf ederek Hakk yolunda bir ömür sürmek ve kendsine vaat edilen cennete ulaşabilmektir.

Bu iki ateşin insanoğlunun önüne çıkardığı zorlukları insanoğlunun aşabilmesi ve dünya nimetlerinin insanın aklını çelmemesi için insan, bu iki ateşle sürekli cihad ederek ömrünü geçirmek zorundadır. İnsan, kalbindeki iman nuru ile yaşamındaki karanlıkları aydınlatmadığı sürece bu iki ateş ile dost olur ki bu da kalpteki imanı söndürür. İnsanın gözünde dost kılığına bürünmüş bu iki düşman, insanın hem dünya hem de ahiret hayatını yakar.

Dünya hayatında iki ateş arasında kalan insanoğlu, birbirlerine hasedlik besleyerek kendilerini zayıf düşürüp düşmanlarının işini kolaylaştırmak yerine bu iki düşmana karşı birlik olarak güçlü olmalıdırlar. Unutmamak gerekir ki dünya hayatı, şeytan, nefis ve bu iki ateşin vesveseleri ile arzularından oluşan koskoca bir orduya karşı insanoğlunun verdiği savaştan ibarettir. İnsan, birlik, beraberlik ve yardımlaşma içerisinde olursa düşmanın belini kıracak ve ebedi cennete kavuşacaktır.

İnsanın en büyük davası yaşamıdır. Bu davada ‘Hilal’ ve ‘Hac’ olmak üzere iki taraf vardır. İnsanı kurtuluşa götürecek dava ‘Hilal’, bedbaht edecek dava ise ‘Hac’ davasıdır. Hilal davasını güdenler dünyada Allah’ı ve O’nun dini olan İslam’ı temsil ettiğini asla unutmadan bu bilinç üzerine yaşamalıdır.

Bu iki düşmanın en büyük hedefi adi bir teneke olan dünya hayatına insanın aldanmasını sağlamaktır. Nefsin ve şeytanın ordusunun tarafında yer alan Hac’a karşı Hilal, İslam’ı temsil etmektedir. Bu nedenle ‘Hilal’ davasını güdenler, bir yudumluk dünya lezzetine asla aldanmamalı ve davasının adamı olmalıdır. Aksi gaflete düşmek ve saf değiştirmektir ki insan, bunun farkında dahi olmadan ‘Hac’ davasına hizmet edebilir.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!