Hayvanlar Karşılıksız Sever

Hayvanlar Karşılıksız Sever

Yaşam, zorluklara, acılara karşı direnmektir. Bu direnişte en büyük gücümüz ise sevgidir. Karşılıksız sevgi. Ancak günümüzün betonlaşan dünyasında yüreklerde betonlaştığından dolayı karşılıksız sevgi enayilik ile eş değer görülmektedir. Yaşamdaki tüm güzelliklerde betonlaşan yüreklerin altında kaldı.

Yaşamlarımız soğuk mapushane duvarlarından farksız. Çünkü yaşama içten sarılamıyoruz. Yaşama dair anlatmak istediğimiz çok şey var ama anlatacak insan bulamıyoruz. Çünkü karşılıksız seven dostun nesli tükendi.

Dilimiz insanlara selam verse de yüreğimiz vermiyor. Çünkü nefsimiz yüreğimizin önüne geçmiş. Elinde bir bardak suyla akşam ezanının okunmasını bekleyen oruçlu gibi susuzmuşuz sevgiye de gözlerimiz yine çıkarlarımızdan başka bir şey görmüyor.

Günümüzde en marifetli olduğumuz husus maalesef birbirimize nankörlük etmektir. Bu marifetimiz yüzünden fıtratımıza aykırı yaşıyoruz. İnsan, fıtratına aykırı düşünce beklentilerinin esiri oluyor. Öyle ki sevdiği insandan dahi bir beklenti içerisine giriyor.

Oysa insan, Allah için sevmeli. Allah için seven insanın dağlar kadar sorunlar gözüne gözükmez. Bahaneler üreterek sevgisini azaltmak yerine güzellikleri görerek yüreğindeki sevgiyi artırmayı yeğler. Allah için seven insan, dertli dünyada huzuru sevgide arar.

İnsanları karşılıksız sevmek için insanlara değer vermek gerekir. Ama kendimize değer vermediğimiz için insanlara değer vermiyoruz. Kırgınlıklarımız, korkularımız, acılarımız o kadar fazla ki canımız yanıyor. Karşılıksız sevememenin ürünü olan vefasızlıklar, haksızlıklar bizleri öyle yoruyor ki bazen bitse de gitsek diyoruz şu hayattan.

Karşılıksız sevmenin ne kadar değerli olduğunu anlamak istiyorsanız hayvanlara bakın derim. Bir kediye, bir köpeğe ya da bir kuşa. Onlar karşılıksız sever. Ve betonlaşan yüreklerimizin altında kalan yaşamın güzelliklerini yeniden ortaya çıkarmak için onlara ihtiyacımız olduğu ise tek gerçektir.      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!