Komşunun Payı

Komşunun Payı

Günümüzde insanlar yaşadığı yöreden hoşnut değil, ömürlerinin çok bereketsiz geçtiğini düşünüyorlarsa komşuluk hakkını ve komşunun payını bir gözden geçirsinler.

Teknoloji sayesinde uzaya seyahat etmekten, Mars gezegenine dahi yerleşmekten bahseden insanlar, komşularından öyle bir uzaklaştılar ki birbirlerine selamı dahi yük olarak görüyorlar. Oysa şu dünyada komşudan daha büyük dost, daha büyük sırdaş, daha büyük dert ortağı, en önemlisi de teselli kaynağı bulamazsınız. Ama her şey bakış açısında saklı.

Komşusuyla iyi ilişkiler kuramayan insan çok şey kaybeder. Komşusunun hayır duasını alamayan insan, kendisini huzursuz eder. Çünkü biz kabullensek de kabullenmesek de, farkında olsak da olmasak da insan yaşamının merkezinde daima komşu vardır. Hem ruhsal, hem de fiziki açıdan sağlıklı bir yaşam ve kuvvetli bir kişilik için yaşamın merkezindeki komşuya daima ihtiyaç vardır.

İnsanoğlunun felaketi olan kapitalist sistem komşuluk ilişkilerinin kökünü kurutmaktanda geri kalmadı. İnsan merkezli değil de para merkezli yaşayan insanlar yüzünden komşuluk ilişkileri yok denecek kadar azaldı. Komşu komşunun kapısını çalarken kırk kere düşünür hale gelmişse insanlığımıza sağlam eleştiriler yöneltmekten başka çare yoktur. Bu eleştiriler sayesinde titrer ve kendimize gelir miyiz? O da meçhul.

‘Öyle bir yaşam mücadelesinin içerisindeyiz ki geçim derdinden kafamızı kaldıramıyoruz ki komşuya da bakalım.’ İnsanlara komşuluk ilişkilerinden dem vursanız genelde bu cevabı alırsınız. ‘Bir komşunun dahi gönlünü alamıyorsak neyin mücadelesini veriyoruz?’ diye hiç kimse düşünmez.

Geçim derdi diyoruz ya günümüzde her şey bol. Ama önemsemediğimiz akraba ve komşuluk ilişkileri yüzünden bereket yok. Kapitalist sistem, bizleri daha çok kazanmaya teşvik ediyor ama evimizin ve sofralarımızın tadı, tuzu, bereketi olmadıktan sonra daima kazandığından fazlasını harcarsın. Zamanla biriken borçlar ise öyle bir iflahını keser ki değil komşunla akrabanla, çocuğunla bile ilgilenemez hale gelirsin. Bu nedenle ihtiyacımız olan para değil, insan merkezli bir yaşam ve komşunun payıdır.

Bu da gösteriyor ki para merkezli yaşadığınız sürece evladınıza dahi güvenmeyin. Para merkezli yaşamın sizi ittiği yaşam tarzının sonu yalnızlıktır. Geleceğimize sahip çıkmanın yolunun komşumuza sahip çıkmaktan geçtiğini hiçbir zaman unutmayalım.  

Sevgililer gününü icat eden insan, onun yerine komşular gününü icat etseydi dünya herhalde daha huzurlu bir yer olurdu. Sonuçta sevgililer birbirini sürekli görüyor. Komşu komşunun kapısını çalmıyor. Hiç olmazsa senede bir gün komşularla hediyeleşme imkanı olurdu.   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!