Kendimizden Korkuyoruz

Kendimizden Korkuyoruz

Zihnimizde yaşattığımız kişiliği yaşamlarımıza tatbik edemiyoruz. Etrafımıza saçtığımız yalan tebessümler, taktığımız maskeler, içerisinde bulunduğumuz çıkar oyunları gerçek kişiliğimizin ifadesi değil. Sadece böyle yaşamaya mecbur olduğumuzu düşünüyoruz. Kendimizi değiştirebileceğimize olan inancımızı yitirdiğimiz içinde ‘Bize ne oluyor?’ sorusunu sorarak yaşamlarımızı sorgulamıyoruz.

Korktuğumuz aslında yaşamak zorunda olduğumuz yaşam değil, bizzat kendimiziz. Biçare olduğumuzu düşündüğümüz içinde kendimizi sıkı bir denetim altına alarak yaşamlarımızın hazin tablosunu değiştirmeye çalışmıyoruz. Oysa oldukça kuvvetli bir iradeye sahibiz, kişilik olarak oldukça gururluyuz, ama kendimize karşı olan korkularımız, güvensizliğimiz yüzünden kendimizi, kendi ayaklarımız altında çiğniyoruz. Kendimizi, kendimizle değil de başkalarıyla kıyas ederek aslında çok zavallı bir duruma düşüyoruz.

Kendimizi unutarak, kapıp koyvererek yaşadığımız müddetçe acı çekeceğiz. Kendi yaşamlarımıza değil de başkalarının yaşamlarına tesir etmeye çalıştığımız müddetçe kendimizi bulamayacağız. Kendimizi doğuştan üzgün olduğumuza ya da kadersiz olduğumuza inandırmışız. Öyle ki dünyaya geldiğimiz anda sanki bir yılan yaşamlarımızı zehirlemişte bizde o zehirli yaşamları yaşıyoruz.

İnsanları boşverinde yaşama hiç yalansız bir şekilde gülümsediniz mi?

Gülümsemediniz ve gülümseyemezsiniz. Çünkü yaşamın sizden bir şeyler çaldığını ve yaşamın sizden çaldıklarını geri aldığınız zaman mesut olacağınızı düşünüyorsunuz. Böyle düşündüğünüz müddetçede benliğinizi saran korku yüzünden zihninizde tasavvur ettiğiniz yaşamı yaşayamayacaksınız. İçiniz cız edecek ama siz, hiçbir şey yapamayacaksınız.

Kendimizden korktuğumuz için kendimize dargınız. Küçüklüğümüzden beri yaşamlarımıza aşıladığımız korkular yüzünden koskoca bir yaşam fırsatını elimizden kaçırıyoruz. İsraf olan bir ömür olsa da biz, beylik laflarla ve tavırlarla korkularımızı gizliyoruz.

Tamamen lüzumsuz ve manasız olan başka insanlarla meşgul olma işinden kendimizi kurtararak kendimizle meşgul olalım. Kendimize karşı dahi dürüst olmayan düşüncelerimiz, kendimize karşı geliştirdiğimiz korkunun yegane kaynağıdır. Acayip bir çocuk gibi davranmaktan vazgeçmeli ve yaşamlarımızın aslını görmeliyiz. Ama korkularımız, gören gözlerimizi oyduğundan dolayı yaşamlarımız karanlık ve soğuk. Yaşamlarımızı ısıtacak hisleri ise hissedemiyoruz.

Nasıl göreceğiz ki yaşamlarımızın aslını?

Korkularımız, gözlerimizi oymuştu ya!

Ne çabuk unuttunuz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!