İç Dünyamızın Oyuncağıyız

İç Dünyamızın Oyuncağıyız

Hiç kalbiniz ufalanıyormuş gibi bir ağrı hissettiniz mi?

Bu sorunun cevabını yaşama karşı aldığınız tavırda arayın. Kendi fikirleriniz doğrultusunda yaşayıp yaşamadığınızı denetleyin. Yaşamın bir yerlerinde kaybolup olmadığnızı ya da çıkmaz bir sokakta bulunup bulunmadığınızı düşünün. 

Çoğumuz, hayatı bir saklambaç edasında yaşıyoruz. Sanki hayat, bizleri bir yerlerde görecek ve sobeleyecekmiş gibi başımız hep öne eğik. Oysa başımızı bir kaldırabilsek ortada zaten kendimize ait bir hayat olmadığını göreceğiz.

İç dünyamızın oyuncağı olmuş, boş hayallerimizden ibaret bir dünyada debelenip duruyoruz. Tek hedefimiz hayallerimize ulaşmak ve rahat bir yaşam sürmek. Oysa yaşamdaki meselemiz bu olmamalı. Asıl meselemiz, hayallerimize ulaştıktan sonra onun içini doldurabilmek olmalı. Örneğin doktor olmak gibi bir hayalimiz varsa asıl meselemiz doktor olmak değil, doktor olduktan sonra tıp alanına kendimize özgü neler katabileceğimiz olmalıdır. Ya da öğretmenlik, mühendislik, başka bir meslek dalı. Hayallerimizin içini doldurabilirsek başarıyı elde edebiliriz. Aksi sıradan bir doktor, öğretmen, mühendis veya başka bir meslek erbabıdır.  

Yetişkin bir birey olduğumuz zaman bir çocuk gibi saf olmaktan utanç duyarız. Aslında çocukluğumuzun saflığından utanırız. Nedeni ise iç dünyamızın elinde kurmalı bir oyuncak olmamız ve yaşamlarımızın kontrolünün iç dünyamızın elinde olmasıdır. Hal böyle olunca da yaşama karşı geniş perspektifler geliştiremiyoruz. Kitaplara sığmayacak kadar manalar içeren yaşamdan tek bir mana dahi çıkaramıyoruz.

İç dünyamızın elinde basit bir kurmalı oyuncak olunca kendimize dair tek bir düşüncemiz, tek bir davranışımız olmuyor. Kendimizi tanımak gibi bir derdimiz ise hiç yoktur. İç dünyamızın emir eri gibi yaşamanın bedelini ödemekle ömür harcıyoruz.

Oysa Allah, insana irade vermiş. Kendi yaşantısına hükmetmesi, doğru ile yanlışı ayırt etmesi, kendi kanaatlerini belirleyebilmesi ve Hakk yolunda yaşayarak doğru yoldan sapmaması için. Bizler, bu iradeyi kullandığımız sürece İslam dünyasında huzur ve barış olacaktır. Aksi savaş ve kandır. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!