Toprağın Sesini Dinleyin

Toprağın Sesini Dinleyin

Dünyada güvendiğiniz insanlara değil, evlatlarınıza değil, gökyüzüne de değil, sadece toprağa bakın. Onda gördüklerinizi hiçbir yerde göremezsiniz. Onun sesini dinleyin ve anlattıklarına kulak verin. Onun, size ettiği nasihati hiç kimse etmez.

Toprağın sesini dinledikçe düşünmeyi öğrenirsiniz. Hayat hakkında isabetli hükümler verirsiniz. Sizi aşağılayan insanlara inat, toprağın size değer verdiğini fark edersiniz.

Toprağın size anlattıklarında çocukken okuduğunuz hikayeleri, kurduğunuz düşleri bulursunuz. Dinledikçe toprağın sesini sıkıntılarınızdan kurtulur, kuvvetli bir şahsiyete bürünürsünüz. Size, sizi anlatır da kendinize karşı olan yabancılığınız gider.

Yaşamdan hiçbir ümidiniz kalmadıysa toprağın sesine kulak verin. Onun sesinde kuvvet bulacaksınız. Son bir ümitle sarılacaksınız yaşama. Kafanızdaki tüm karışıklıkların, yüreğinizdeki tüm sıkıntıların sizden uzaklaşmış olduğunu, kuş gibi hafiflediğinizi hissederek.

‘Aradığını bulamadıysan ne olmuş?’ der toprak size. ‘Özün ben değil miyim? Bana geri dönmeyecekmisin ki hayatı kendine bu kadar dert ediyorsun?’ der. ‘Dünyada aradığın neydi de neyi bulamadın?’ der.

Zenginliği aradıysan bak zenginlerin haline. Hangisi huzurlu? Hatta fakirin sofrasındaki huzur, zenginin sofrasında yoktur. Huzur, maddi değil, manevi doyumdadır. Nefsinin açlığını değil, aç olan ruhunu doyur. Doyur ki özünü, yani beni unutmayasın.

Ne istedin de vermedim ben sana? Bir ekip, bin almadın mı? Neyine tahammül etmedim? Tükürdüğün, hatta necis idrarını yaptığın halde seninle dost kalmadın mı? Şu dünyada senin tek sadık dostun benim. Benden vazgeçersen bedbaht olursun. Tükenir gidersin şu üç günlük dünyada.

Daha neler neler der toprağın sesi bizlere. O sesten anlayana. Toprağın sesini dinleyin. Huzurda o seste gizlidir, yaşamın tüm zenginlikleri de. Yaşamda derdim var deme. Diyorsan da al bir avuç toprak, dal derin derin düşüncelere. Sen düşün, toprak derdinin dermanını söylesin.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!