Ateşli Kanaatler

Ateşli Kanaatler

Çoğumuz, yaşamı sıkıcı buluruz. Hatta hayata niçin geldiğimizi dahi çok kere düşünmüşlüğümüz olmuştur. Bu sıkıcılığın altında yatan asıl neden ise şüphesiz yaşama niçin geldiğimizi unutmuş gibi yaşamamızdır.

Hepimizin, yaşam hakkında kendimize göre bir fikri vardır. Ancak bu fikirlerimizi bir gözden geçirirsek yaşama ve insanlığa hizmete dair fikirlerimiz pek azdır. Belki de hiç yoktur. Bütün fikirlerimiz, şahsi menfaatlerimize yönelik olunca yaşam çizgimizde eğri büğrü oluyor.

Kafamızda öyle bir yaşam hayal ederiz ki her şey mükemmel, ters giden hiçbir şey yoktur. Ancak yaşamın gerçekleriyle hayal ettiğimiz yaşam birbirinden çok farklı olunca zamanla adeta contaları yakıyor ve tahammülsüz bir insan oluveriyoruz. Kendimizle yaşadığımız çatışma neticesinde oluşan ateşli kanaatlerimiz bizleri yaşamdan soğutuyor.

Yaşam, bizim öğrendiğimizden çok daha fazlasıdır. Mesela yaşamın kendisine ait sırları vardır. Bu sırlara muvaffak olabilmek için yaşamın derin taraflarına inmek gerekir. Bunun içinde yaşadığımız her anı iyi değerlendirmeli, yaşamdaki en önemli sermayemiz olarak vakti görmeli ve israf etmemeliyiz. En önemlisi de ateşli kanaatlerimizden vazgeçmeliyiz. Çünkü ateşli kanaatler, yaşama niçin geldiğimizi bize unutturarak yolumuzu saptırır. Unutmayalım ki yaşam, soğukkanlı yaşamayı becerenleri daha çok benimser.

İçinde yaşadığımız hayatı kendimiz dahi anlayamıyoruz. Çünkü yaşadığımız hayattan kendimize dair bir parça bulamıyoruz. Yaşamdaki değerlerimize hakiki manalarını vermediğimiz sürece de ateşli kanaatlerimizin üzerine su serpemeyecek ve sarsıntılı bir hayat yaşamaya devam edeceğiz.

Hayatın bize verdiği bir şansı kaçırmış olsak dahi hayat, insana ikinci bir şansı mutlaka verir. Yani gözlerimizin önünde yepyeni bir dünya açmak için her zaman ikinci bir şansa sahibizdir. Yeter ki kendimize kuvvetli bir şekilde inanalım, kıskançlık ve itimatsızlık gibi kötü huylarımızı bir kenara itelim ve içimizdeki koskoca dünyayı ateşli kanaatlerimiz ile küçültmeyelim.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!