Karlı Tepeler

Karlı Tepeler

Yaşam, tutmuş savurmuş bizleri bir yerlere. Daha yaşamın ve yaşamanın ne olduğunu anlayamadan, kendimizi dahi bulamadan, yaşadıklarımızı sorgulayamadan yaşam rüzgarına kapılıp karlı tepelerde bulmuşuz kendimizi. Anlatılmazdı karlı tepelerde yaşadıklarımız. Tarifi güç değildi yaşadıklarımızın ama sırtını güneşin ısıttığı insanlar, karlı tepelerde neler yaşadığımızı, neler hissettiğimizi anlatsak da nasıl anlayacaklardı?

Aslında sıkıntımız kendimizle, kavgamız kendimizle, kendimizden kaçtıkça yaşamın rüzgarına kapılıyoruz. Kendimize değer vermiyoruz, kendimizi geliştirmiyoruz, gözlerimizi kapatıp kendimizi dinlemiyoruz, ruhumuzun ihtiyaçlarını bilmiyoruz. Ötelere geçmek isterken de kendimizi karlı tepelerde buluyoruz. Ondan sonra sorgu suale tutuyoruz kendimizi. Gözlerimizi bir kapatıyoruz ki ruhumuz karlı tepelerde üşüyor.

Kimse kusura bakmasın da paramız ve malımız kadar kendimize değer vermiyoruz. Mesela bir mobilya alırken inciğini boncuğunu inceliyoruz. Satıcıya ahiret soruları soruyoruz. Ama kendimize gelince hiçbir sorgu sual etmeden düz vites yaşıyoruz. Yaşamlarımıza tahta bir mobilya kadar dahi değer vermiyoruz. Bunun içinde karlı tepelerde yaşamayı hak ediyoruz. Hem de sonuna kadar.

Öyle bir hale gelmişiz ki kendimizi kaybetmişiz, düşünmeyi unutmuşuz da akıbetimizi yaşam rüzgarına bırakmışız. Dünya malına doğru olan yaşam yolculuğumuzda pusulamız şaşmış. Oysa esas istikamet toprak. Yani esas yolculuk başka yere. Ama gaflete düşen insan, toprağı unutmuş. Ölümü dalgaya alırcasına, geldiği toprağa geri dönmeyecekmişcesine yaşama odaklanmış. Nefis aç, göz ise doymuyor. Oysa nefis ölümü tattığında gözünü toprak doyuracak.

İnsan, bugün karlı tepelerde bedel ödüyorsa sorumlusu kendisidir. Karlı tepelerde ruhu üşüyorsa, kendisine içerliyorsa, iç sıkıntıları ile kendi kendisini yiyip bitiriyorsa her nefsin tadacağı ölümü unuttuğu içindir.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!