Paracı

Paracı

Bir toplum içerisinde paracı diye itham edilseniz ağırınıza gider ve hemen kendinizi savnursunuz.

Günümüzde herkesin değer verdiği bir şeyle itham edilmek niçin ağırınıza gidiyor?

Bunu hiç düşündünüz mü?

Düşünmediniz. Eğer düşünmüş olsaydınız aslında paraya değer vermediğinizi, değer vermek zorunda bırakıldığınızı anlardınız. Zaten paraya değer vermiş olsaydınız paracı diye itham edilmekten gurur duyardınız.

Bizleri, kim paraya değer vermeye zorluyor?

Kapitalist sistemin dayattığı çılgın tüketim sistemi. Bu çılgın tüketim sistemine ayak uydurmak için paraya öylesine değer verir hale gelmişiz ki paramız olmasa kendimize olan tüm özgüvenimizi yitireceğiz. Anlayacağınız kapitalist sistemin özellikle ekranlar aracılığıyla, internet aracılığıyla hepimizin beynine işlediği çılgın tüketim sistemi hepimizi çıldırtmış.

Sınırsız ihtiyaçlarını sınırlandırmayan insanlar, çılgın tüketim sisteminin içinde bozuk para gibi harcanırlar. Etrafınıza baktığınızda böyle bir sürü insan görebilirsiniz. Hatta aynada kendinize.

Sınırsız ihtiyaçlarını karşılama uğruna paracı olan olan insanların psikolojileri zamanla paramparça olur. Hem de en değer verdikleri para yapar bunu. Sonunda en değer verilen para, yaşamda bir kambur olur. İnsanı, mevcudiyetinden koparır. Para için adam harcayacak kadar kişiliksiz hale getirir. Yani bozuk para gibi harcanan insanlar, bozuk para gibi adam harcarlar. Bundan da hiçbir vicdani rahatsızlık duymazlar.

Paraya değer vererek yaşamı yanlış noktada sorguluyoruz. Gelin bu yanlıştan dönelim ve kendimize bir fırsat daha verelim. İçimizdeki fırtınaları dindirelim. Çehremize, insanları rahatlatan tatlı bir tebessüm yerleştirelim. İnsanlardan kaçmak yerine onları anlamaya çalışalım. Aynaya baktığımızda bir yabancıyı değil, kendimizi görelim. O zaman göreceğiz ki yaşamlarımızdaki birçok sorun kendiliğinden çözüme kavuşacaktır.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!