Neden Yaşıyoruz?

Neden Yaşıyoruz?

Kendimize bu soruyu sormaktan çok korksak da korkunun ecele faydası yoktur. Sonuçta yaşamdaki amacımızın farkına varmak ve hedefi doğru belirlemek için neden yaşadığımızı bilmek gerekmez mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Rabbimiz, bizleri yaratmışsa aldığımız her nefesin bir hikmeti vardır. İnsanın, bu hikmeti anlayabilmesi için mantıklı düşünmesi ve iç dünyasının derinliklerine inmesi gerekir.

Bizler, fani dünya ile aramızda o kadar koparılamayacak bağlar kurmuşuz ki iç alemimizi tamamen unutmuş kendimizden bihaber yaşıyoruz. Bu da demek oluyor ki fiziki olarak nefes alıp vermekle yaşıyor sayılmayız. Çünkü manen ölmüşüz, sadece yeryüzünde alan işgal eden basit bir beşeriz.

İnsanda, birazda olsa insanlık merakı olmalı. Yani Yaradan, beni insan olarak diğer canlılardan niye üstün tutmuş? Farkım ne? Bu tür sorularla yaşamı sorgulayan insan, iç alemindeki meçhullere doğru yolculuğa başlar ki bu yolculukta hiç ummadığı, kendsinin dahi farkında olmadığı özellikleriyle karşılaşabilir.

İç dünyasında neler olup bittiğinin farkında olan insanlar ise iç dünyalarını dışa yansıtmaktan çekinebilirler. Bunun bir takım gerekçeleri olabilir. Ancak iç dünyalarını kendilerine kapatmalarının hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Çünkü iç dünyalarında olup bitenlerin farkında olup da duyarsız kalan insanlar, yaşamın bütün zenginliklerinden kendilerini mahrum bırakırlar. Bunun zengin bir insanın, sefalet içerisinde bir yaşam sürmesinden bir farkı yoktur.

İnsanlara, kendi iç dünyaları dipsiz bir kuyu gibi gelmektedir. Bu dipsiz kuyuda kendilerini nelerin beklediğini bilmedikleri içinde bu dipsiz kuyuya inmekten korkmaktadırlar. Oysa bu dipsiz kuyuda kaybolacağımızı dahi bilsek inme cesaretini göstermemiz gerekir. Korktuğumuz sürece o dipsiz kuyudaki zifiri karanlığı hiçbir zaman aydınlatamayacak ve kendimizi tanıma şansını elde edemeyeceğiz.

Kendisini tanıyan insan, dünyanın en büyük hazinesine sahiptir. Bu hazineye ulaşan insanlar, neden yaşadıklarının sırrına da vakıf olurlar.     

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!