Nirvana’da Sönüş

Nirvana’da Sönüş

Nirvana, yaşamın zirvesi. Dünyaya gelen her bireyin ulaşmak istediği, ama bir çoğumuzun ulaşamadığı yer. Çünkü çocuklukta Nirvana gibi bir hedefimiz yok. Aklımız başımıza yetişkinlikte gelse de atı alan üsküdarı geçmiş oluyor. Bu nedenle bizler, Nirvana’ya yolculuğun değil de Nirvana’da sönüşün hikayesini yaşıyoruz.

Bir insanın yaşamı yetişkinlikte değil, çocuklukta başlar. Yaşam, çocukken bizlere okulda ya da ailede öğretilen öğretilerle verilen eğitimden ibaret değildir. Bir çocuk için ne öğrendiğinden daha fazla yaşadıkları ve gördükleri önemlidir. Bu yüzden yetişkinlikte yaşantıyı belirleyici etken öğrendikleri değil, yaşadıkları ve çevresinin kendisine karşı olan tutumudur.

Bir insan, çocukluk döneminde ötekileştirilmiş, küçük düşürülmüş ve toplum tarafından da hor görülmüşse bu insan için Nirvana’ya yolculuk sona ermiş, Nirvana’da sönüşün hikayesi başlamıştır. Çünkü ötekileştirilen çocuğun, yetişkinliğinde birleştirici bir tavır sergilemesi mucizedir.

Çocukken ötekileştirilen bir insanın yaşamı reddiye üzerine kuruludur. Küçükken gördüğü sevgisizliğin bedelini ahlakı reddederek insanlığa ödetmeye çalışır. İnsanlara karşı uzak ve soğuk tavırlar içerisine girer. Eline geçirdiği her fırsatta insanlara karşı içinde birktirdiği kini kusar.

Çocukluğunda ötekileştirilen insan, kendisiyle de barışık değildir. İç dünyası çok karmaşıktır. Kendisiyle sürekli bir çatışma içerisindedir. Bu çatışma öylesine derindir ki kendisi dahi zamanla işin içinden çıkamaz hale gelir. Sürekli yaşadığı gitgeller fikir dünyasını sarsar.

Sırf çocukluğunun intikamını almak için yetişkinliğinde insanları ötekileştirerek, küçük görerek insanlıktan intikam almaya kalkanlar, en büyük kötülüğü yine kendisine yapar. Çünkü insanlardan daha fazla kendisini hırpalar ve zedeler. Bu intikam duygusunun kendilerini sürüklediği düşünce dünyasında içleri içlerini yer. Aslında maksatları insanlardan intikam almak değil, kendisine karşı kendisini kanıtlamaktır.

Şunu unutmayalım ki yaşamda Nirvana’ya ulaşmış insanlar, huzuru bulan insanlardır. Nirvana’ya yolculuk için huzura yolculukta denilebilir. Nirvana’da sönüşün hikayesi ise iç dünyadaki çatışmalardan, insanlara karşı duyulan nefretten, ötekileştirmekten ve duygusuz bir yaşamdan ibarettir. Kısacası Nirvana’da sönüşün hikayesi eşittir ruhu hasarlı insan. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!