Ego Sarsılması

Ego Sarsılması

Çocukluğumuzda kendimize duyduğumuz özgüven, yaşadıkça edindiğimiz deneyimler yüzünden ciddi bir hasar alır. Bu ise insanı karamsarlığa iter. İnsan artık öyle bir travmanın içine düşmüştür ki yaşama karşı kötücül söylemler geliştirmeye başlar. Ve artık tek güvendiği egosudur.

Kendi egosuna güvenen insan, yaşamda yalnız olduğunun bilincindedir. Bu ruhunda öyle şiddetli bir korkuya yol açar ki yaşamda atmak istediği adımları atacak cesareti kendisinde bulamaz. Bu nedenle çoğu zaman geri adım atmak zorunda kalır. Ego ise geri adımı hiç sevmez. İşte insanda ego sarsılması bu noktada nükseder.

Ego sarsılması yaşayan insan, yaşam yolculuğunda yalnız yürüyemeyeceğinin farkına varır. Ancak egosunu tamamen terk ederek kendisini yaşama açmak, yani insanlara karşı şeffaflaşmak istemez. Bu yüzden kendi zihninin ürünü olan ortak bir çatı yapar ve aklına yatan, daha doğrusu hükmedebileceği insanları bu çatının altında toplar. Çatının dışında kalanları ise ötekileştirir.

Bu ortak çatı aslında yeni bir benliğin projesidir. Ortak çatı altındakilerle barışçıl bir yaşam, dışarıda kalanlara karşı örülen kalın duvarlar. Ortak çatı altında yalnızlığına çözüm ürettiğini ve daha özgür olduğunu düşünen ruhen yaralı insan, tam aksine daha da yalnızlaştı. Kendi zihninin projesi olan ortak çatı altına topladığı insanlar ile sarsılan egosunu tatmin ettiği gibi kendi zavallılığını gizliyor. Ortak çatı projesi için yaşamdaki başarısızlığın üstünü örten şaşaalı bir örtü de diyebiliriz.

Sarsılan egosu ile aczini bir kez daha anlayan ama büyüklük taslamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen insan, ahlaksal olarak üstün olmaya çalışsa ruhundaki yangını söndürecek, kendisini yaşamdan yıldıran yorgunluktan kurtularak müthiş bir dinginlik kazanacaktır.  Bu nedenle yaşama dair istemleri ve egosunu tatmin etme uğruna ahlaka karşı savaş açmış insan, çaresizliğini ve zavallılığını kabullenerek bu savaşa bir son vermelidir.

Korkularıyla gururu birbirine karışan, sarsılan egosuyla acizliğini anlasa da bunu kabullenmek istemeyen, ortak çatı projesi ile kendisine ait bir yaşam alanı oluşturmak isteyen insan, acizliğini yücelterek kendisini kuvvetli olduğuna inandırmak yerine çelişik ve açmazda olan haliyle yüzleşerek yaşamla arasına ördüğü kalın duvarları yıkmalı ve insanlara karşı şeffaflaşmalıdır. Yani sarsılan egosunu, güçsüz olurum korkusuyla tekrar kuvvetlendirmek yerine tamamen yıkmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!