Her Sabah Başka Bir Kişiyiz

Her Sabah Başka Bir Kişiyiz

İnsan, kendi kendisinin düşmanı. Kendisine ettiği kötülüğü en hakiki düşmanı dahi edemiyor. Bırakın toplumla, kendiyle dahi dayanışma içerisine giremiyor. Kendisiyle ve toplumla bir uzlaşma kültürü içerisinde yaşayamıyor. Akşam başını yastığa koyduğunda başka bir kişi, sabah kalktığında bambaşka bir kişi. Yani her sabah kalktığımızda kendimize yabancıyız.

Peki, niye böyle?

Öncelikle kendi kendimizi tanıyacak ve kişiliğimizi besleyecek bir kültürel birikime sahip değiliz. Kendimizi küçümseyerek kendimize en büyük düşmanlığı yapıyoruz. Bencillik zehri damarlarımıza öyle yayılmış ki kendimizden geçmişiz. Bencil olmayı dahi beceremiyoruz. Kendimize herhangi bir erişimimiz yok. İç sesimize karşı kulağımız sağır. Sanki kendimiz olarak değil de bir başkasıymış gibi yaşıyoruz. Ondan sonrada kendimizi var etmeye çalışıyoruz. Aslında var etmek istediğimiz bir yabancı.

Kendisine karşı duygularını yitiren insanlık, kendisine zulmediyor. Kendisinden rahatsız olduğu için dış dünyaya karşı kendisini kapatmış. Dünyayı kendi çizdiği sınırlardan ibaret sanıyor. Her şeyi bu sınırlar içerisinde yaşamak ve dünyayı kendi kafasına göre hizaya getirmek istiyor. Diğer insanlar duygularını yitirmiş gibi davrandığından çevresine sürekli rahatsızlık veriyor.

Etrafında ve dünyada olan olayları objektif yorumlayamıyor. Haklı olmakla güçlü olmayı aynı karede düşünen insan, bunun bedelini özgürlüğünü kaybederek ödüyor. Bunu içinde insanlık yorgun ve bitkin. Zifiri bir karanlığın içerisinde manevi yoksunluk yaşıyor. Kendisine dahi güvenmediği için kendisiyle yüzleşecek cesareti yoktur.

Hislerini kendisine düşman, aklını ise dost edinen insan, her sabah başka bir kişi olarak uyanıyor. Yaşama, kendimize yabancı olarak buzlu bir camın arkasından bakmak istemiyorsak hislerimizi küçümsemeyelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!