Etkili Konuşmanın Sırları

Etkili Konuşmanın Sırları

Günümüzde insanların birçoğu gereksiz muhabbetlere dalmakta ve zihinlerini boş yere meşgul etmektedirler. İşin en can acıtıcı noktası ise insanların bu gereksiz muhabbetlerle vaktini boşa geçirmesidir. Bir de gel şurada iki muhabbet edelimde vakit öldürelim diyenler yok mu!.. İnsanın, böylelerini görünce kahrolası geliyor.

İçi dolu mevzulardan bahseden insanlar dikkatle incelenirse çok dinledikleri, ama az konuştukları görülür. Bu tür insanların muhabbetleri insanı geliştirmeye yöneliktir. İçi boş konuşmadıkları için söyledikleri her söz can kulağıyla dinlenir. Etkili konuşmanın en önemli sırrı karşıdakini iyi dinlemek ve anlamaktır.

Toplumun, size gerekli saygıyı göstermediği ve değer vermediği yönünde bir kanaatiniz varsa konuştuklarınızı gözden geçirin. O zaman göreceksiniz ki konuştuğunuz ya da yaptığınız tartışmaların çoğunun içi boş. Bu nedenle toplum içerisinde yaptığınız konuşmalar insanlar tarafından vakit israfı ve kafa şişkinliği olarak değerlendirildiğinden gereken saygıyı ve değeri göremiyorsunuz. Etkili konuşmanın sırlarından birisi de konuştuğunuz ya da yaptığınız tartışmaların içinin dolu olması ve karşı tarafa bir şeyler vermesidir.

Bazı insanlar vardır ki devamlı heyecanlı ve bağıra bağıra konuşurlar. Böyleleri yüksek ses tonuyla konuşmanın kendi lehlerine olduğunu düşünseler de aslında aleyhlerinedir. Çünkü yüksek sesle konuşmak edepli bir konuşma tarzı değildir. Konuşması edepsiz olan kişinin, kendiside edepsizdir. Etkili konuşmanın bir diğer sırrı da konuşurken ses tonunun iyi ayarlanmasıdır. Bu aynı zamanda bizim edebimizin de göstergesidir.

Yerli yersiz konuşan insanlara çoğumuz şahit oluruz. Hatta bu tür insanlara için için kızarız. Bu tür insanlar, kendi kendilerini etrafındaki insanların gözünden düşürerek kendilerine en büyük kötülüğü yaparlar. Her insan, ağzından çıkan sözün esiridir. Doğruda olsa, yanlış da olsa, hatta insanlığı felakete dahi götürecek olsa savunmak zorunda kalır. Etkili konuşmanın mühim sırlarından biride zamanın ve yerin çok iyi ayarlanması ve ağızdan çıkan her sözün nereye gideceğinin farkında olunmasıdır.

İçi dolu ve insanın ufkunu açacak mevzular üzerine konuşmak güzel ahlakın göstergesidir. Örneğin bir insan, misafirliğe gittiği evin eksiğini kolaçan ediyor ve daha sonrada etrafındakilere bunun dedikodusunu yapıyorsa bu içi boş olduğu kadar ahlaksız bir mevzudur. Ama bu şahsiyet dedikodu yaparken etrafındakilerden birisi kendisini, misafirliğe gittiğin zaman gözün kör, ayrıldığın zaman dilin lal olsun, yani misafirliğe gittiğin evin ne eksiğini gör, ne de eksiğini konuş şeklinde tavsiyede bulunuyorsa bu, içi dolu bir mevzu olduğu kadar güzel ahlakında bir göstergesidir.    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!