Bencillik Krizi

Bencillik Krizi

Topluma şöyle bir bakıyorum da herkes lüks bir yaşama ulaşmanın sarhoşluğuna kapılmış. Öyle ki son model bir araba değil, en iyisinden son model bir araba. Başını sokacak huzur içerisinde yaşayacağı bir ev değil, lüks bir semtte lüks bir ev. En kalitelisinden bir cep telefonu, fiyakalı elbiseler. Arkasını düşünmeden para harcayacak kadar kabarık banka hesapları.

Lüks içerisinde sorgusuz sualsiz yaşama isteği zihinlerimizi öylesine uyuşturmuş ki artık halimize şükretmeyi dahi unutmuşuz. Yoksulluğumuza isyan eder hale geldiğimizden artık hiçbir şeyi anlayamıyoruz. Gözümüz devamlı zenginin malında olduğundan elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz. İnsana çok şey öğreten yoksulluktansa, insanı şımartan zenginliğe neden özendiğimizi de anlamış değilim.

Şunu da unutmamak gerekir ki nefsi hırsla kazanılan her para insanın maneviyatını zayıflatır. Maneviyatı zayıflayan insan ise çevresine karşı duyarsızlaşır. Bu duyarsızlığının üstünü ise kendi çapında uydurduğu mazeretlerle örtmeye çabalar. Bu öyle bir kısır döngüdür ki insanı gittikçe insanlığından uzaklaştırır.

Yaşamlarına paranın hükmettiği insanların aklına kriz denilince sadece ekonomik kriz geliyor. Oysa krizlerinde çeşitleri vardır. Mesela sosyal alanda, sanat alanında, spor alanında, dostluklarda, aile içi ilişkilerde ve daha birçok alanda kriz yaşanabilir. Bu krizlerin en tehlikelisi ise kapitalist sistemin insanın benliğine işlediği bencillik krizidir.

Bencillik krizi, insanın gözünü öylesine kör eder ki insan, kapitalist sistemin çocukları gözüne kestirdiğini dahi göremez. Anne ve babaların, çocuklarının devamlı marka giymek, en kaliteli telefonu kullanmak istemelerinden dert yanmalarının arka planında kapitalist sistem vardır.

'Biz, böyle miydik?' der anne ve babalar. Biz, böyle değildik. Anne ve babamız, çarşıdan, pazardan ne alırsa onu giyinir, onu yer içer, bir oyuncağa dünyalar bizim olurdu. Ama biz, 'Helalinden olsun, kuru bir lokma ekmek olsun.' diyen anne ve babaların evlatlarıydık.

Ya bizim evlatlarımız?

Anne ve baba olarak kazandığımız paranın helal ya da haram kısmını hesap ediyor muyuz?

Evlatlarımızla aramızda aşılamayacak krizler varsa ve bu kriz, aile içi ilişkilerimize zarar vererek yaşamlarımızda huzur bırakmıyorsa etmiyoruz demektir.

İşin özü içine düştüğümüz bir bataklık olan bencillik krizinden ve kapitalist sistemin kölesi olmaktan bir an evvel kurtularak parayı değil, huzuru aramalıyız. Huzurun yolu da helal kazançtan geçer.

"Kendilerini fitneye düşürüp denemek için insanlardan bir gurubuna verdiğimiz dünya hayatına aid zinet ve debdebelere sakın iki gözünü dikme! Rabbinin rızkı hem daha hayırlı ve hem daha süreklidir." (Taha, 131)   

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!