Asıl Olan Çekirdektir

Asıl Olan Çekirdektir

Çekirdek küçüktür ama meyvesi kendisinden kat be kat daha büyüktür. Ama asıl olan çekirdektir. Çünkü çekirdek olmasa ne o ağaç, ne de o ağaçtaki meyve olur.

İnsanda aynı çekirdek misalidir. Kendisi küçük olsa da yaydığı ilim ve irfanla insanlığa ışık saçar. Bu dünyada yok hükmünde olan insan için baki olan ilmidir.

İnsan, insan olduktan ve ilim ve irfan sahibi olduktan sonra zenginliği ya da fakirliği farketmez. O, nesilleri ilimle buluşturup, ufukları açtıktan sonra taşıdığı değer paha biçilmezdir.

Tarihe baktığımız zaman şu dünyadan kervan gibi gelip geçen öyle insanlar vardır ki ilmiyle ve irfanıyla koca medeniyetler kurduğuna tanıklık ederiz. Burdan da anlıyoruz ki bir insan, ilmiyle ve irfanıyla toplumlara baharı yaşatabilir. Yürekleri ısıtabilir. Koca bir çınar gibi insanlığa rehberlik edebilir. Tükenmiş umutları tazeleyerek insanları küllerinden yeniden doğurabilir. Işığı sönmüş gözlerde ışık olabilir.

Bir insan deyip geçmeyelim. Hele bir insan dünyada neyi değiştirebilir ki hiç demeyelim. Bir çekirdekten koca bir çınar yetişiyorsa, bir insanda koca bir medeniyet olabilir. Yeter ki inansın, yürüdüğü kutlu yolda taviz vermesin ve bunaldığı dönemlerde sabretsin.

İnsanın ne kadar yıl yaşadığından öte insanlığa verdiği hizmet, verimli yaşayıp yaşamadığı önemlidir. Bu noktada nitelik ve kalite ön plana çıkmaktadır. İnsan, kendisini küçük görürse önündeki büyük hedefleri göremez. İnsan, kendinde ki farkı bilecek ki yaşama karşı doğru tavır takınabilsin.

Önümüzdeki küçük hedefleri küçümsemeyelim ve önemseyelim. Çünkü büyük hedefler, daima küçük hedeflerin içerisine saklanır. Tıpkı koskoca bir ağacın çekirdeğin içine saklandığı gibi. Çekirdekte ki sırrı göremeyen insandaki sırrı hiç göremez. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!