Sokak Kültürü
Mahfi

Sokak Kültürü

Reklam

Şimdiki çocukların ve gençlerin sanal ortamda oynadığı oyunlar anne ve babaların ortak kabusu. Çok değerli vakitlerini sanal ortamda oyun oynayarak harcadıklarına mı yansınlar, sanal ortamın tehlikelerinden çocuklarını nasıl koruyacaklarını mı düşünsünler şaşırmış kalmışlar.

Oyun oynamak her çocuğun en doğal hakkıdır. Ancak oyun oynarken sağlığın korunması, zihnin uyuşturulmaması ve üretken olunması gerekir.

Gün boyu bilgisayar başında oturan çocukları bekleyen en büyük tehlike ise obezitedir. Gün boyu bilgisayar başında oturan çocuklar asosyalleşmekte ve bu da çocukların zihinlerini uyuşturmaktadır. Ayrıca çocukları sokak kültüründen yoksun bırakan sanal oyunlar nedeniyle çocuklar yaşama donanımlı bir şekilde hazırlanamamaktadır.

Sokak kültürüyle yaşama tam donanımlı hazırlanmak arasında nasıl bir ilişki olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak sokak kültürünün çocuklara kazandırdığı çok önemli şeyler vardır. En başta çocuklar dayanışmayı, fedakarlığı, birlikte hareket etmeyi, toplum disiplinini, toplumdaki kurallara uyum sağlamadığı zaman dışlanacağını ve daha birçok toplumsal disiplini çocuklara sokaklar öğretir. Sokak kültürünün sizlere ne kazandırdığını bir düşünürseniz, sokak kültüründen yoksun büyüyen çocuklarınızın ne kaybettiğini daha iyi idrak edersiniz.

Sokak kültüründe yetişen çocuklar sadece oyun oynamazlar, oynarken üretirler. Örneğin saklambaç oynarken akla hayale gelmedik saklanma yerleri keşfederler. Bu yerlerin aynı zamanda ebeyi kolay avlayacak yerler olması önemlidir. Yine bilye oynarken zihinde bir takım hesaplar yapılarak geliştirilen atış teknikleri. Can oynarken aynı takımda olunan arkadaşlarla dayanışma içine girilmesi.

Bu nedenle sokak kültürü deyip geçmeyin. Sokak kültürü insanı sosyalleştirdiği gibi zihni geliştirir ve yaşamın ileriki yıllarında topluma uyumu kolaylaştıracak birçok öğretiyi bizlere öğretir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?