Cahilin Özellikleri

Cahilin Özellikleri

Okumayı, öğrenmeyi, değişimi hayatta sevmeyen cahil, koca bir ömrü boşu boşuna harcar. Kulaktan dolma bildikleriyle kendisini alim sansa da gözü kör ve kulağı sağırdır.

Zihni uyuşuk olan cahil insanın geleceği de karanlıktır. Cahile laf anlatmak için öncelikle kulaktan dolma bilgilerle öğrendiklerini unutturmanız gerekir. Böyle bir şey mümkünse tabii. Cahillik bir kere boyunlarını büktüğünden yaşamı sorgulamak ve sorguladıkça özgürleşmek cahil insanlara ağır gelir. Alim ile cahil arasındaki en önemli fark ise alim, bilginin karşısında diz çöken insandır. Cahil insan ise bilgiye diklenir.

Cahil insan, kendi kümesinde ne var ne yok diye hiç bakmaz. Başkalarının kümesini gözetlemeyi ise çok sever. Kendi heybesini doldurmak yerine heybesini dolduranları kıskanır da onları yıpratmak ve karalamak için elinden geleni ardına koymaz.

Gerçekte bir hiçtir ama kendisine göre dünyanın en güçlü ve zeki insanıdır. Ona göre bir insandaki en büyük maharet kurnazlıktır. Kurnaz olmayanları ise kendi çapında saflıkla suçlar. İşine geldiği zaman yalan söylemekten asla çekinmez.

Cahille aynı ortamda bulunuluyorsa yapılacak en iyi şey susmaktır. Tartışmaya girildiği zaman karşısındakinin değerini düşürmek ve tahrip etmek için elinden gelen her şeyi yapar. Herkesi, kendisi gibi kalitesiz zanneder. Cahilin insan ruhunda oluşturduğu hasar ise çok zor kapanır.

Cahil kendisini altın sanır ama alim onun teneke olduğunu bilir. Ama ona değersiz bir teneke olduğunu anlatmaya çabalamaz. Çünkü kendisini, anlamanın her türlüsüne kapatmış olan cahilin şiddete meyledeceğini çok iyi bilir.

Gül bahçesinin dikeni olan cahil, bilginin efendisi değil, bilgisizliğin tutsağıdır.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!